آیت‌الله جوادی‌آملی:

مذاکره با تهدیدکنندگان نظامی امکان‌پذیر نیست

سیاسی

یکی از مراجع عظام تقلید، با بیان اینکه دست غربیان از نظر مسائل حقوقی پر است، خواستار هوشیاری مسئولان در این زمینه شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه قم، آیت‌الله جوادی‌آملی در پیامی به هم‌اندیشی اصول سیاست خارجی دولت اسلامی از مسئولان سیاست خارجی نظام خواست که در مذاکرات بین‌المللی مقتدرانه حامی و بیانگر اسلام باشند و هیچ گاه چیزی را امضاء نکنند که برخلاف فرمان ذات اقدس‌ الهی است.

وی تصریح کرد: مسئولان سیاست خارجی کشور در عین حال که اصول سیاست را بر محور قرآن و عترت ائمه اطهار (ع) به پیش می‌برند، بدانند که مصوبات مجلس و قانون برای همه قابل احترام است و چنانچه این قانون لحاظ شود همه مسئولان نظام، حوزویان و توده مردم از آن حمایت می‌کنند.

این استاد خارج فقه حوزه علمیه قم به طرح اصول سیاست خارجی نظام اسلامی در سه منطقه ملی، محلی و بین‌الملل پرداخت و چگونگی رابطه داخلی و خارجی مسلمانان، چگونگی رابطه با اهل کتاب و موحدان عالم و رابطه انسانی نظام اسلامی با جوامع بشری خواه مشرک یا ملحد را تبیین کرد.

وی با بیان اینکه اظهارنظر بدون رابطه و تعامل متقابل صورت نمی‌پذیرد، ارتباط را اعم از ولایت، سبیل و اعم از مودت و محبت دانست و افزود: قرآن کریم بر رابطه با جوامع مختلف تأکید دارد، بنابراین بسیاری از روابط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی می‌تواند بدون مودت و محبت، عاطفه و بدون اتخاذ ولی و سبیل باشد.

جوادی آملی اما مذاکره با تهدیدکنندگان نظامی را امکان‌پذیر ندانست و متذکر شد: با آنها که همواره سخن از گزینه نظامی روی میز دارند نمی‌توان مذاکره کرد که این گروه همان‌هایی هستند که وقتی انسان با آنها معامله می‌کند و دست می‌دهد باید انگشتانش را بشمارد.

وی تصریح کرد: برهانی که قرآن کریم ارائه می‌کند این نیست که چون آنها مسلمان نیستند و کافرند باید به گونه دیگر رفتار کنید که با کافر می‌توان کنار آمد اما با مستکبر نمی‌توان کنار آمد، بلکه برهان قرآن آن است که اینها سوگندشناس، میثاق بین‌الملل شناس، تعهد متقابل شناس و قطعنامه‌شناس نیستند و با این گروه نمی‌شود زندگی کرد.

این مفسر برجسته قرآن کریم با بیان اینکه مستکبران به هیچ تعهدی از تعهدات خود پایبند نیستند، گفت: اینها به چندین قطعنامه علیه اسرائیل صادر شد عمل نکردند، چندین قطعنامه در زمان دفاع مقدس صادر شد عمل نکردند، برهان قرآن در برابر گروهی که همواره سخن از گزینه نظامی روی میز دارد لا ایمان لهم است.

وی خواستار بکار بردن کمال دقت، رعایت تیزبینی و تیزهوشی در مذاکرات شد و اظهار کرد: در مذاکره با اینها در حد عالی سواد بین‌الملل، ادب بین‌الملل، گوش بین‌الملل، عقل و قلب بین‌الملل لازم است که انسان مسامحه کند و بعد انگشتانش را بشمارد تا چیزی کم نیاید که لا تظلمون و لا تظلمون.

جوادی آملی گفت: در مسائل شخصی عزت، حکمت و مصلحت لازم است و هیچکدام مزاحم رابطه بین‌الملل نیست؛ نه رعایت اصول حکمت مخالف با رابطه و نه رابطه مستلزم اتخاذ ولی و اخذ سبیل دادن سلطه به آنها است و این به هوشیاری مرتبطان ما وابسته است.

انتهای پیام

کد N296383