به دلیل به حد نصاب نرسیدن نمایندگان پارلمان؛

انتخاب رئیس‌جمهوری لبنان به زمان دیگری موکول شد

سیاسی

جلسه امروز(پنجشنبه) پارلمان لبنان به دنبال به حد نصاب نرسیدن تعداد نمایندگان به زمان دیگری موکول شد.

جلسه امروز(پنجشنبه) پارلمان لبنان به دنبال به حد نصاب نرسیدن تعداد نمایندگان به زمان دیگری موکول شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، پنجمین جلسه پارلمان لبنان بعد از ظهر امروز در حالی به زمان دیگری موکول شد که دو روز دیگر مهلت قانونی میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان برای تحویل دادن پستش به پایان می‌رسد.

در جلسه امروز پارلمان لبنان تنها 75 نماینده حاضر شدند. نمایندگان وابسته به حزب الله نیز اعلام کرده بودند که در این جلسه حاضر نخواهند شد چرا که قبل از آن باید بر سر یک فرد واحد توافق شود.

پیشتر نبیه بری رئیس پارلمان لبنان خواهان برگزاری جلساتی نامحدود برای انتخاب رئیس جمهوری این کشور شده بود اما تا کنون گروه‌های مختلف بر سر یک فرد واحد توافق نکردند.

خبرنگار شبکه الجزیره گزارش داده بود که پیش بینی می‌شود در سایه عدم به وجود آمدن تغییرات در مواضع گروه‌های پارلمانی این جلسه نیز مانند جلسات گذشته بی نتیجه بماند.

وی در ادامه افزود: دو نامزد اصلی یعنی سمیر جعجع، رهبر حزب قوات لبنان و هنری حلو که از سوی فراکسیون ولید جنبلاط حمایت می‌شود وجود دارند و این بیانگر آن است که هیچ توافق جدیدی برای انتخاب رئیس جمهور به دست نیامده است.

بر اساس قانون اساسی لبنان پارلمان این کشور طی 10 روز پایانی دوران ریاست جمهوری باید رئیس جمهور جدید را انتخاب کند و در صورت عدم انتخاب وی و عدم برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در موعد خود اختیارات رئیس جمهور به کابینه منتقل می‌شود اما کابینه نمی‌تواند تصمیمات کلیدی اتخاذ کند. بعد از آن پارلمان می‌تواند جلسات جدید برگزار کند.

دوران ریاست جمهوری میشل سلیمان نیمه شب روز شنبه به پایان می‌رسد.

با حضور 86 نماینده از میان 128 نماینده پارلمان لبنان جلسات پارلمان قانونی می‌شود و رئیس جمهور این کشور با رای دو سوم نمایندگان انتخاب می‌شود که تاکنون هیچکدام از این نامزدها به این آرا دست پیدا نکرده‌اند به طوری که جعجع در دور نخست 48 رای به دست آورد و هنری حلو به 16 رای دست یافت که از میان آرا 52 رای ممتنع بوده است.

انتهای پیام

کد N296289