چالش های دریای جنوبی چین؛ معیار سنجش اتحاد آ.سه.آن

فیلیپین,ویتنام

کوالالامپور- ایرنا - کشورهای حوزه جنوب شرق آسیا که تحت عنوان اتحادیه آ.سه.آن در تلاش برای دستیابی به منطقه ای با اقتصاد و امنیت بهتر است اکنون با توجه به افزایش تنش های چین با ویتنام و فیلیپین در موقعیتی قرار دارند که می تواند معیار سنجش اتحاد این کشورها در مقابل تهدیدات خارجی باشد.

به گزارش ایرنا، چالش های دریای جنوبی چین که در چند سال اخیر موضوع ثابت گفت وگوی نشست های مختلف اتحادیه آ.سه.آن بوده است امسال نیز برای بار دیگر در میانمار حل نشدن خود را به رخ سران کشورهای منطقه کشاند تا به آنها گوشزد کند که چالش های منطقه ای نیاز به تفاهم منطقه ای دارد.

موفق نشدن وزیران امور خارجه کشورهای جنوب شرق آسیا در مذاکرات سال 2012 برای صدور بیانیه تا صدور بیانیه های نشست امسال سران این اتحادیه که برخی چنین بیانیه هایی را ببرهای کاغذی می دانند که تهدیدات آن از برگ بیانیه فراتر نمی رود، همه و همه تعبیری جز اختلاف نظر شدید بین اعضای دهگانه این اتحادیه نیست.

فیلیپین و ویتنام از سال های پیش همواره خواستار اقدامی اجرایی از سوی کشورهای منطقه در قالب اتحادیه آ.سه.آن بوده اند تا بتواند به درگیری های چین و فیلیپین در منطقه شوآل در دریای جنوبی چین پایان دهد.

هر چند که شکست در صدور بیانیه مشترک در پیشینه چهل و پنج ساله آ.سه.آن در سال 2012 بی سابقه بود، اما از آن سال به بعد نیز تنها نتیجه صدور بیانیه نشست های مختلف آ.سه.آن را می توان وضعیت موجود بین ویتنام و چین توصیف کرد که براثر درگیری ها دست کم چهار نفر کشته و حدود چهار هزار چینی مجبور به ترک ویتنام شدند.

در ادامه تنش های چین با ویتنام و فیلیپین، ˈنگوئین تان دونگˈ نخست وزیر ویتنام هفته گذشته در نشست سران اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا موسوم به آ.سه.ان در میانمار از رهبران این کشورها خواست تا در اعتراض به اقدامات اخیر چین در مورد حفاری در آب های مورد چالش با هانوی همراه شوند.

نخست وزیر ویتنام این اقدام چین را ضمن خطرناک خواندن، بر خلاف قوانین بین المللی دانست و از آن به عنوان یکی تهدید جدی امنیتی برای یکی از مهمترین خطوط مهم دریایی جهان یاد کرد.

ˈبنیگنو آکینوˈ رییس جمهور فیلیپین نیز در این نشست در مورد خطرات ناشی از چالش های دریایی چین در مورد امنیت منطقه سخن گفت که واکنش سران آ.سه.آن در ارتباط با این موضوع فقط سکوت محض بود.

فیلیپین و ویتنام که در هفته های گذشته پر چالش ترین ایام خود را با چین سپری می کنند حال چاره ای جز اتحاد با یکدیگر ندارند تا بتوانند در مقابل ادعاهای پکن بر سر مالکیت بخشی از اراضی و جزیره ها در آب های دریای جنوبی چین ایستادگی کنند.

افزایش تنش های ویتنام با چین زمینه ساز سفر رسمی نخست وزیر این کشور به فیلیپین شده است تا شاید بتواند به جای انتظار کمک از سایر کشورهای منطقه آ.سه.آن در گفت وگو با ˈبنیگنو آکینوˈ راهی برای مقابله با چین بیابند و به چالش های موجود پایان دهند.

روزنامه مانیلا پست امروز در خبری نوشت، نخست وزیر ویتنام در سفر خود به فیلیپین بر افزایش همکاری های استراتژیک دو کشور در زمینه مسائل دفاع دریایی تاکید کرد و گفت که همکاری های اقیانوسی – دریایی، قطب اصلی روابط دو جانبه است.

بنگینو آکینو نیز در نشست خبری ضمن چگونگی اجرایی شدن توافقات در مورد افزایش همکاری ها اعلام کرد که مسائلی همچون افزایش گردشگری از طریق کشتی های مسافربری نیز در این دیدار مورد بحث قرار گرفت.

سفر نخست وزیر ویتنام به فیلیپین که هر دو با چین چالش دارند نشان می دهد که این دو کشور دیگر چشم امیدی به کمک سایر کشورهای آ.سه.آن ندارند و اکنون برای ایستادگی در مقابل ادعای چین راهی جز اتحاد دوگانه با یکدیگر وجود ندارد.

هر چند کارشناسان معتقدند راه دو کشور در این مسیر پرتلاطم جدا از یکدیگر است و هر کدام سیاست خاص خود را دنبال می کنند.

آساق**د.م**1611
کد N296225