میزگرد علمی تحلیل اقدامات تکفیری‌های «بوکوحرام»؛

یک مدرس دانشگاه: رفتار گروه‌های تفکیری بوکوحرام، غیراسلامی است

سیاسی

یک مدرس دانشگاه تاکید کرد که رفتار گروه‌های تکفیری بوکوحرام، غیراسلامی و حرام است.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت‌الاسلام بهمن اکبری در میزگرد علمی «تحلیل و ارزیابی اقدامات غیرانسانی تکفیری‌های بوکوحرام از منظر اندیشه اسلامی و موازین بین‌المللی حقوق بشر» که در کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران برگزار شد، اظهار کرد: ما اکنون در حوزه واکاوی در مورد پدیده‌ای هستیم که انسان معاصر را در محاصره قرار داده و نمونه‌ای از رویکرد خشونت و افراط در سطح جهان است.

وی افزود: پس از وقایع 11 سپتامبر بیشتر کانون‌های بحران، کانون جهان اسلام بوده است و بوکوحرام یکی از گروه‌های اهل سنت بوده است که با این واژه شناخته شده است و به طور کلی عملشان حرام تلقی می‌شود.

این پژوهشگر حقوق بشر اسلامی با بیان اینکه گروه‌های افراطی بوکوحرام، بعد از طالبان در افغانستان شکل گرفته‌اند، ادامه داد: این گروه‌ها پایگاه‌ خودشان را در نیجریه به نام افغانستان راه‌اندازی کردند و به طالبان در افغانستان معروف‌اند.

اکبری تاکید کرد: باید بحران‌های روانشناختی و جامعه‌شناختی گروه‌های تکفیری بوکوحرام در حوزه دینی و مذهبی بررسی شود و می‌توان گفت فقدان دسترسی آسان مردم به منابع اطلاعاتی و قدرت و نیز حوادث پس از 11 سپتامبر از جمله عوامل بروز این گروه‌ها هستند.

این مدرس دانشگاه با تاکید بر اینکه رفتار گروه‌های تفکیری بوکوحرام، مواجه نادرست با اسلام است، تصریح کرد: رفتار آنها حرام و غیراسلامی است؛ زیرا رفتاری که موجب وهن اسلام شود حرام است و می‌توان گفت رفتار گروه‌های تفکیری بوکوحرام از جمله رفتارهایی است که باعث وهن اسلام شده است.

وی ادامه داد: گروه‌های تفکیری بوکوحرام مرتکب قتل انسان‌ها شده‌اند و عمل ارتکابی این گروه باعث کشته شدن نفوس انسان‌ها شده و حرکتی غیراسلامی است.

اکبری یادآور شد: نظریه‌های گذشته از جمله نظریه گفت‌وگوی تمدن‌ها در دوران ریاست جمهوری خاتمی فرصت مناسبی بود تا ما از آن استفاده کنیم ولی متاسفانه نتوانستیم از آن به نحو مطلوبی استفاده کنیم. بهتر است که با استفاده از قطعنامه جهان علیه خشونت، اقدامات مناسبی را برای رفع خشونت‌ها در جهان انجام دهیم تا باز شاهد چنین خشونت‌هایی نباشیم.

این پژوهشگر حقوق بشر اسلامی در پایان تاکید کرد: بهتر است جمعی از نخبگان در کنار مسوولان تصمیم‌گیر برای ایجاد ارتباطات فرهنگی و سیاسی نشست‌های تخصصی را برای بررسی بروز گروه‌های تکفیری در جهان تشکیل دهد و نیاز است هیات‌های صلحی متشکل از مسلمان، سنی، شیعه و مسیحی و یهودی به منطقه اعزام شوند تا از نزدیک موضوع را بررسی کنند. امیدوارم با استفاده از قطعنامه جهان علیه خشونت و با رویکرد دیپلماسی، علمی و نخبگی به مبارزه با این گروه‌های تفکیری وارد شویم و برگ درخشانی را در رفتار سیاسی خود ثبت کنیم.

انتهای پیام

کد N296060