عراق نایب رییس دوره ای اجلاس وزیران کشورهای غیر متعهد شد

غیر متعهدها,الجزایر

تهران – ایرنا – عراق به عنوان نایب رییس اجلاس وزیران خارجه کشورهای غیر متعهد که قرار است در ماه جاری در الجزایر برگزار شود، انتخاب شد.

به گزارش پایگاه خبری محیط ، کشورهای عضو جنبش غیر متعهد ها دو هفته پیش در سازمان ملل در نیویورک ، عراق را به عنوان نایب رییس اجلاس وزیران خارجه کشورهای عضو این جنبش انتخاب کردند.

اجلاس وزیران جنبش غیرمتعهد ها موسوم به ˈنمˈ از پنجم خرداد به مدت چهار روز در الجزیره پایتخت الجزایر، برگزار خواهد شد.

شانزدهمین اجلاس سران جنبش غیرمتعهد ها چهارم شهریور1391 در تهران آغاز بکار کرد و به مدت شش روز ادامه داشت.

این پایگاه خبری در ادامه به نقل از بیانیه وزارت خارجه عراق افزود: هیاتی عالی رتبه به ریاست هوشیار زیباری وزیر خارجه این کشور به عنوان نماینده عراق در اجلاس الجزایر شرکت خواهد کرد.

بررسی جایگاه و اتخاذ تصمیمات لازم به منظور افزایش عملکرد اعضای جنبش غیر متعهدها از جمله مواردی است که در نشست وزیران این جنبش در الجزیره مورد بحث قرار خواهد گرفت.

تمرکز اصلی جنبش غیر متعهدها که متشکل از یکصد وبیست کشور عضو و بیست عضو ناظر است بر مسائل اقتصادی، توسعه اجتماعی، دموکراسی، خلع سلاح و برقراری صلح است.

جنبش غیر متعهدها یا عدم تعهد یک سازمان بین المللی است که در سال 1961 میلادی در اوج جنگ سرد در بلگراد تاسیس شد و شامل کشورهایی می شد که به هیچ یک از بلوک های قدرت در نظام جهانی آن زمان وابستگی و تعهدی نداشتند یعنی نه در اردوگاه کمونیسم قرار داشتند و نه به اردوگاه سرمایه داری تعلق داشتند.

ایده تشکیل چنین گروهی تا حد زیادی به ابتکار تیتو رئیس جمهور یوگسلاوی، قوام نکرومه نخستین رئیس جمهور غنا، جمال عبدالناصر دومین رئیس جمهور مصر، جواهر لعل نهرو اولین نخست وزیر هند و احمد سوکارنو نخستین رئیس جمهور اندونزی شکل گرفت.

مترجمام**1408**1446
کد N296037