رییس جمهوری در جمع اندیشمندان و صاحبنظران چینی:

سطح مناسبات تهران – پکن باید به مرحله ای برسد که هیچگاه کاهش آن به مصلحت نباشد

سیکا

شانگهای- ایرنا- رییس جمهوری با اشاره به روابط گسترده دو تمدن بزرگ و پرسابقه ایران و چین گفت: جاده ابریشم می تواند در شرایط جدید احیا شود و ملت های منطقه را در کنار هم قرار دهد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در مراسم صبحانه کاری با صاحبنظران و اندیشمندان چینی ضمن تاکید بر اینکه مهمترین وظیفه مراکز تحقیقاتی دو کشور تدوین راهکارهایی برای تنظیم روابط بلندمدت بر مبنای تأمین منافع متقابل است، تصریح کرد: باید سطح مناسبات علمی، فرهنگی، اقتصادی دو کشور به مرحله ای برسد که هیچگاه کاهش این مناسبات در آینده به مصلحت نباشد.

رییس جمهوری با بیان اینکه در شرایط امروز منطقه ای و جهانی تهران خواهان توسعه روابط با پکن است، به حجم مبادلات 45 میلیارد دلاری دو کشور اشاره کرد و گفت: پیوند ایران و چین هنگامی مستحکم تر می شود که در کنار مسایل اقتصادی تبادل علمی و تحقیقاتی بویژه در حوزه گردشگری مد نظر قرار گیرد.

روحانی در بخش دیگری از سخنانش به چالش ها و نگرانی های پیش روی جامعه بشری نظیر گسترش خشونت و افراطی گری اشاره کرد و افزود: این مشکلات ممکن است جامعه بشری را برای سالیان طولانی در جنگ و بحران نگه دارد که نمونه آن در سوریه، عراق، اردن، یمن، بحرین و حتی مصر مشاهده می شود.

رییس جمهوری همچنین وجود مشکلات مرزی در کشورهای شرق آسیا را یادآور شد و تصریح کرد: اگر بشریت به فکر توسعه پایدار و بلندمدت است، باید اذهان از تهدیدات امنیتی خالی شود و در این زمینه مراکز تحقیقاتی، علمی و رسانه ها وظیفه سنگینی برعهده دارند.

روحانی تاکید کرد: مقابله با خشونت، افراطی گری و تروریسم کار یک ملت و یک قاره نیست و همه انسان ها باید دست در دست هم با این مشکلات مقابله کنند به همین دلیل است که پیشنهاد ایران برای جهان عاری از خشونت به اتفاق آراء در مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصویب می شود و در اجلاس شانگهای نیز به عنوان سند مورد تأکید قرار می گیرد تا همه کشورهای عضو برای اجرای این طرح دست در دست هم دهند.

رییس جمهوری در پاسخ به سوالات اساتید دانشگاه و فرهیختگان چینی کلید گسترش تعاملات دو ملت را افزایش تبادلات فرهنگی دانست و گفت: زبان، در اصلی برای ورود به فرهنگ یک کشور است و نمی توان از طریق ترجمه متون با فرهنگ یک کشور آشنا شد.

روحانی در پاسخ به پرسشی پیرامون همکاری های دفاعی دو کشور، از کمک دولت چین در زمینه دفاعی به ایران در سال های گذشته قدردانی کرد و گفت: ایران امروز نیز آماده همکاری در زمینه های دفاعی با طرف چینی بویژه در بخش فناوری های نو و هوا فضا است.

رییس جمهوری به همکاری ایران و چین در افغانستان در زمان حکومت طالبان اشاره کرد و خواستار همکاری دو کشور در آینده و پس از خروج نیروهای ناتو از افغانستان شد.

روحانی با اشاره به نقش رژیم صهیونیستی درباره بحران سازی در منطقه خاورمیانه و عدم توجه به قطعنامه های بین المللی گفت: هیچ راهی برای صلح خاورمیانه جز بازگشت همه آوارگان فلسطینی و برگزاری انتخابات با حضور همه فلسطینی ها وجود ندارد.

رییس جمهوری به روابط خصمانه آمریکا با ایران بویژه پس از سال های انقلاب اشاره کرد و گفت: اگر دولتمردان آمریکا اراده و حسن نیت داشته باشند می توان از فهرست تنش های موجود میان دو کشور کاست.

روحانی گفت: در صورت جبران خسارت های گذشته و عدم تکرار سیاست های خصمانه علیه ایران، امکان حرکت در مسیر بهتر و کاستن از تنش ها وجود دارد.

پیش از سخنان رییس جمهوری اساتید و نخبگان چینی ضمن بیان نظرات خود پیرامون راه های گسترش روابط دو کشور بویژه در عرصه های فرهنگی و تحقیقاتی، آینده همکاری های اقتصادی، دفاعی و سیاسی، دیدگاه های دولت ایران را در خصوص روابط تهران – واشنگتن، صلح خاورمیانه و افغانستان جویا شدند.

سیام(3)1429*9012 ** 1418
کد N295910