چورکین: برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری اوکراین با این شرایط مایه نگرانی است

سیاسی

سفیر روسیه در سازمان ملل تاکید کرد: شرایطی که در آن انتخابات اوکراین برگزار می‌شود، مایه نگرانی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری فرانسه، ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل به خبرنگاران گفت: ما بسیار شفاف صحبت کردیم و رئیس جمهور روسیه، ولادیمر پوتین، گفته است که گام‌هایی در جهت درست بر می‌دارد اما باید انتخابات نیز در مسیری درست برگزار شود.

وی افزود: من شخصا نمی‌دانم چگونه برخی می‌توانند بگویند که انتخابات به درستی انجام می شود در حالی که عملیات نظامی در شرق اوکراین ادامه دارد.

چورکین گفت: آنچه ما در حال حاضر شاهدش هستیم یک شرایط نامتعادل است. من معتقدم ما باید پس از انتخابات به قضاوت بنشینیم. رخدادهای 25 مه باید به خوبی بررسی شده و بعد از آن اظهار نظر نماییم. اعضای شورای امنیت سازمان ملل از پیشنهاد روسیه برای انجام تحقیقات مستقل در خصوص تراژدی دوم مه در اودسا استقبال نکردند.

چورکین گفت: متاسفانه اعضای شورای امنیت از طرح ما برای مسئول دانستن دبیرکل جهت لزوم انجام تحقیقات مستقل حمایت نکردند.

وی افزود: روسیه نیروهایش را از مرزهای اوکرانی عقب کشید و کسانی که می‌گویند شاهد این عقب‌نشینی نیستند در واقع نمی خواهند که ببینند.

هر کس بخواهد می تواند شاهد این امر باشد. این یک مسئله سیاسی است. نیروهای روسی در حال حاضر از مرزهای اوکراین عقب نشینی کرده‌اند. همانطور که رئیس جمهور اعلام کرده بود.

وی همچنین در خصوص هرگونه قطعنامه درباره ارجاع پرونده سوریه به دادگاه کیفری بین‌المللی تاکید کرد: مسکو هر قطعنامه‌ای را که بخواهد سوریه را به دادگاه کیفری بین المللی ارجاع دهد وتو می‌کند.

سفیر روسیه تاکید کرد: به طور حتم ما این کار را انجام می‌دهیم. قبول چنین قطعنامه‌ای تاثیرات منفی بر تلاش‌های مشترک در جهت حل و فصل بحران در سوریه دارد.

انتهای پیام

کد N295820