نماینده روسیه در سازمان ملل:

غربی ها تمایلی به تنش زدایی در اوکراین ندارند

روسیه

نیویورک- ایرنا - نماینده روسیه در سازمان ملل با یادآوری این مطلب که مسکو همواره از سیاست تنش زدایی در اوکراین حمایت می کند، گفت : کشورهای غربی به رغم ادعایی که دارند در عمل تمایل چندانی به ثبات و آرامش اوکراین ندارند.

به گزارش ایرنا، ویتالی چورکین روز چهارشنبه بعد از نشست شورای امنیت که با حضور ایوان سیمونوویچ نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در اوکراین پشت درهای بسته برگزار شد، با حضور در جمع خبرنگاران آخرین مواضع کرملین در این خصوص را تشریح کرد.

چورکین با اشاره به اظهارات امروزش در شورای امنیت گفت: در نشست امروز در پاسخ به سخنان نماینده فرانسه در سازمان ملل از او و همکارانش درخواست کردم که موضوع تنش زدایی در اوکراین را در دستور کار شورای امنیت قرار دهند.

نماینده روسیه در سازمان ملل افزود: اما به نظر می رسد که آنها تمایلی به چنین امری ندارند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص اظهارات ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه مبنی بر عقب نشینی نیروهای روسی از مرزهای شرقی با اوکراین و رد این ادعا از سوی ناظران، گفت : عده ای فقط چیزهایی را می بینند که تمایل به دیدن آنها دارند وگرنه این اتفاق افتاده است و نیروهای روسی به دستور پوتین از این مرزها عقب نشینی کرده اند.

یکی از خبرنگاران در مورد تصمیم برخی از اعضای شورا به ارجاع پرونده سوریه به دیوان بین المللی لاهه و موضع روسیه در این خصوص پرسید که چورکین در پاسخ گفت بدون شک روسیه این پیشنهاد را وتو خواهد کرد.

خبرنگار دیگری درباره دلیل مخالفت روسیه با قطعنامعه پیشنهادی پرسید که وی در پاسخ تصریح کرد: مسکو در نشست فردا دلایل مخالفت خود را مطرح خواهد کرد.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره مواضع دولت مسکو در قبال انتخابات اوکراین که قرار است روز یکشنبه برگزار شود، اظهار داشت: کرملین در این خصوص همیشه ذهنی باز و پذیرا دارد اما گمان نمی کنم برگزاری انتخابات آزاد و واقعی در کشوری که دستخوش درگیری های بی وقفه است، امکان پذیر باشد.

نماینده روسیه در سازمان ملل در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه اگر انتخابات در اوکراین را به دلیل درگیریهای جاری در این کشور انتخاباتی آزاد و دمکراتیک نمی دانید، پس چه طور از انتخابات سوریه حمایت می کند؟ گفت: انتخابات در هر کشوری واجد و تابع شرایط خاص آن کشور است.شماها دیدید که چگونه کشورهای غربی از برگزاری انتخابات در افغانستان که همواره در حال جنگ و درگیری است، حمایت کردند.

اروپام 2253 **1908** 3404
کد N295735