کارشناس فرانسوی:

ژنرال نزدیک به سیا درصدد به قدرت رسیدن در لیبی است

لیبی,لوموند

تهران- ایرنا- «اولیویه روانه لو» روزنامه نگار و کارشناس امور بین الملل فرانسوی با انتشار مقاله ای نوشت: «خلیفه بلقاسم حفتر» ژنرال نزدیک به سازمان اطلاعاتی آمریکا (سیا) درصدد به قدرت رسیدن در لیبی است.

به گزارش ایرنا، وی در این مقاله که در روزنامه لوموند به چاپ رسیده است، افزود: لیبی در حال حاضر وارد یک فضای متشنج شده است و در این میان یک ژنرال تلاش می کند قدرت را در این کشور بدست گیرد.

بنابر این گزارش، افسران ارتش لیبی یکی پس از دیگری اتحاد خود را با وی اعلام می کنند و به حرکتی که وی آغاز کرده می پیوندند. یک حرکت حساب شده به سبک لیبی و یک بازی از سوی حفتر. ژنرال بازنشسته زمانی که در شهر ˈلانگلیˈ ایالت ویرجینیای آمریکا ساکن بود بازی را یاد گرفته بویژه اینکه او به سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) نزدیک بوده است.

روزنامه نگار فرانسوی در بخش دیگری از این گزارش نوشته است: پیش از این نیز ژنرال حفتر تحت فرمان معمر قذافی بوده است. وی در سال 1969 میلادی، در دوران جوانی به جنبش افسران برای به قدرت رسیدن کمک زیادی کرده است.

سازمان سیا، در سال 1987 زمانی که وی و نیروهای تحت فرمانش توسط نیروهای چاد دستگیر می شوند، نزدیک شده و پیشنهاد می کند نیروهایش را در قالب جوخه حفتر آموزش نظامی می دهد تا علیه قذافی فعالیت کند.

به اعتقاد ˈاولیویه روانه لوˈ ، هدف آمریکا سرنگون کردن حکومت معمر قذافی در دوران ˈجنگ آشکارˈ با آمریکا در زمان ریاست جمهوری رونالد ریگان بود.

مترجمام**1502** 2023
کد N295724