جزییات توافق ایران و آژانس برای 5 گام بعدی

سیاست خارجی

در این مذاکرات علاوه بر بررسی و ارزیابی ۱۳ گام قبلی موضوعات گام های بعدی نیز بحث و برای جرای پنج گام دیگر تا ۳ شهریور دو طرف توافق کردند.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سومین مرحله از مذاکرات خود در چارچوب همکاری‌ها برای اجرای پنج گام دیگر به توافق رسیدند.

به گزارش ایلنا‏‏‏‏ بر اساس یک نسخه از بیانیه دو طرف که روز چهارشنبه در وین منتشر شد، پنج اقدام مذکور که دو اقدام مذکور آن مربوط به فعالیت‌های گذشته و سه اقدام مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای فعلی ایران است به شرح زیر است:

۱- دسترسی مدیریت شده به کارگاه‌های تولید، مونتاژ و انبار روتورهای سانتریفیوژ

۲- نهایی کردن رهیافت پادمان راکتور تحقیقاتی ۴۰ مگاواتی اراک

۳-بازدید فنی از یکی از مراکز تحقیق و توسعه سانتریفیوژها

۴-بررسی ادعاهای مربوط به مدل سازی و محاسبات نوترونی

۵-تبادل اطلاعات در خصوص ادعاهای مربوط به آغازگرهای انفجاری بزرگ و ادعاها درباره انفجار قوی مربوطه در ایران

سومین دور از مذاکرات ایران و آژانس به سرپرستی ترو واریورانتا معاون دبیرکل آژانس در امور پادمان‌ها و رضا نجفی‏ نماینده ایران در آژانس و با حضور کارشناسان فنی دو طرف به طور فشرده و طولانی که تا ساعات پایانی سه شنبه شب به طول انجامید برگزار شد.

در این مذاکرات علاوه بر بررسی و ارزیابی ۱۳ گام قبلی موضوعات گام های بعدی نیز بحث و برای جرای پنج گام دیگر تا ۳ شهریور دو طرف توافق کردند.

ایران و آژانس در این دور از مذاکرات درباره موضوع چاشنی‌های انفجاری نیز بحث کردند. قرار است آژانس دراین باره در گزارش بعدی آمانو مدیرکل آژانس که اوایل خرداد ماه منتشر می شود ارزیابی خود را بیان کند.

کد N295718