میزگرد علمی تحلیل اقدامات تکفیری‌های «بوکوحرام»؛

خرازی: اقدامات تفکیری‌های بوکو حرام مصداق بارز جرم بین‌المللی است

یک پژوهشگر موازین بین‌الملل حقوق بشر تاکید کرد که طبق حقوق بین‌المللی کیفری، اقدامات گروه تکفیری بوکوحرام جنایت علیه بشریت است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فردین خرازی در میزگرد علمی «تحلیل و ارزیابی اقدامات غیرانسانی تکفیری‌های بوکو حرام از منظر اندیشه اسلامی و موازین بین‌المللی حقوق بشر» که در کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران برگزار شد، گفت: بستر اقتصادی که اینگونه گروه‌ها در آن شکل می‌گیرد، نکته بسیار مهمی است که باید به آن توجه کرد و با اینکه نیجریه بزرگترین منبع اقتصادی آفریقا را تشکیل می‌دهد و بزرگترین صادرکننده نفت است، ولی 70 درصد مردم آن زیر خط فقر هستند که باعث می‌شود فضای تنفر را تشدید کند و باعث بروز گروه‌های تکفیری همچون بوکو حرام شود.

این عضو مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: علاوه بر مشکلات اقتصادی موجود در نیجریه، تبعیض جدید در این کشور برسر بروز گروه‌های بوکوحرام را فراهم کرده است.

وی یادآور شد: محمد یوسف بنیانگذار بوکوحرام مانند دیگر رهبران گروه‌های افراطی از تحصیلکردگان علمیه عربستان سعودی بود که تا سال 2009 این گروه را رهبری کرد و پس از آن کشته شد و بعد از سال 2009 رفتار این گروه با رهبری ابوبکر، رهبری شد و این فرد افکار تندتری نسبت به محمد یوسف به سلف خود داشت و حتی تحصیل کردن دختران را حرام می‌دانست و می‌توان گفت حمله به مدرسه شبانه‌روزی دختران که یکی از اقدامات گروه تکفیری بوکوحرام است، فعل حرامی است که این گروه مرتکب شده است و معتقد بودند که دختران به جای تحصیل باید ازدواج کنند.

این پژوهشگر موازین بین‌الملل حقوق بشر تاکید کرد: بعید به نظر می‌رسد اتفاقی که در نیجریه رخ داده، آخرین اتفاق از سوی گروه‌های تکفیری باشد. متاسفانه قرائت خشن از اسلام در منطقه روز به روز رو به تشدید است.

خرازی درباره این‌که آیا اقدامات گروه تکفیری بوکوحرام از بعد حقوق کیفری جزو جرایم کیفری می‌شود؟ گفت: در حقوق بین‌الملل کیفری عمل این گروه مصداق جنایت علیه بشریت است. همچنین در ماده 7 اساسنامه دیوان حقوق بین‌الملل کیفری، مواردی همچون بردگی عنوان شده که دو مورد از اقدامات این گروه (بوکوحرام)، جنایت علیه بشریت است زیرا اسارت دانش‌آموزان عین بردگی است و جنایت علیه بشریت محسوب می‌شود و شورای امنیت می‌تواند به این موضوع رسیدگی کند. همچنین دادستان دیوان بین‌المللی کیفری می‌تواند مجرمین این گروه را در صورت دستگیری محاکمه و مجازات کند. البته ناگفته نماند دولت نیجریه هم می‌تواند چنین درخواستی داشته باشد.

این عضو مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: کنوانسیون چهارجانبه ژنو هرگونه لطمه رساندن و حمله مسلحانه به افراد غیرنظامی را محکوم کرده‌اند و طبق ماده 3 و 4 پروتکل الحاقی به کنواسیون‌های چهارگانه ژنو، عمل گروه تکفیری بوکوحرام، جرم بین‌المللی بارز است و باید در دادگاه بین‌المللی مجازات شوند.

وی با بیان این‌که باید سازوکارهایی را در نظر بگیریم تا به کاهش این خشونت کمک کند، ادامه داد: در مورد گفت‌وگوی تمدن‌ها ما نتوانستیم فرصت بی‌بدیلی را در دوران ریاست آقای خاتمی به دست آوردیم، استفاده کنیم و می‌توانیم در این برهه زمانی علت بروز این خشونت‌ها را جست‌وجو کنیم و از تجربه گذشته‌مان استفاده لازم را کنیم.

خرازی پیشنهاد کرد: باید تلاش‌های زیاد و سازمان‌یافته‌ای در زمینه مبارزه با چنین خشونتی در جهان صورت گیرد و سازوکاری را برای فرصت ایجاد شده لحاظ کنیم. همچنین دولت می‌تواند از حضور نخبگان جهان اسلام برای ایجاد چنین ساختارهایی استفاده کند تا به راهکارهای عملیاتی در این زمینه برسد.

انتهای پیام

کد N295498