سانا:سلاح و تروریست از لیبی به سوریه وارد می شود

سوریه,القاعده

تهران – ایرنا - خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) روز چهارشنبه در گزارشی از طرابلس به نقل از یک مقام سابق ارتش لیبی، از ارسال تسلیحات و تروریست از این کشور به سوریه خبر داد.

سرتیپ خلبان ˈادم صقر الجروشیˈ رییس سابق ستاد نیروی هوایی لیبی اعلام کرد که شبکه تروریستی القاعده با اشغال و تسلط بر فرودگاه ˈمعیتیقهˈ طرابلس ، تسلیحات و تروریست به مقصد سوریه می فرستند.

وی که در یک عملیات نظامی بر ضد گروه های مسلح افراطی در لیبی مشارکت دارد، افزود: از این فرودگاه اشغال شده تاکنون 224 پرواز به ترکیه انجام شده که اغلب این پروازها حامل تسلیحات و نیز تروریست هایی با ملیت های مختلف به مقصد سوریه بوده اند.

شبکه ˈالمیادینˈ نیز امروز گزارش داد: اوضاع بحرانی در لیبی به یک نگرانی واقعی برای همسایگان این کشور تبدیل شده است، چرا که آنها بیم این دارند که دامنه هرج و مرج و آشوب این کشور به کشورهای آنان نیز گسترش یابد. لیبی اکنون به عنوان صادر کننده تروریست و سلاح به سایر نقاط جهان شناخته می شود.

در یک گزارش سازمان ملل نیز آمده است که بخشی از سلاح های روسی که نظام سابق لیبی از مسکو دریافت کرده بود، به تروریست های حاضر در سوریه رسیده است.

کمیته کارشناسی سازمان ملل اعلام کرد که سلاح های لیبی در 14 کشور دیگر نیز کشف شده است. با توجه به اینکه شبه نظامیان افراطی بیشتری در لیبی حضور دارند، انبارهای سلاح این شبه نظامیان بر روی گروه های هم فکر آنها در سایر کشورها گشوده شده است. مرزهای لیبی با کشورهای همسایه قابل کنترل نیست، زیرا این کشور بیش از 4 هزار و 300 کیلومتر مرز مشترک با همسایگان خود دارد و هر روز از این مرزها سلاح و جنگجو به تونس، مالی ، الجزایر، مصر، سودان و سپس به نیجر، آفریقای مرکزی، نیجریه و سومالی قاچاق می شود.

مترجمام**1378** 1447**1010
کد N295344