پایان بی‌نتیجه نشست رقبای سیاسی تایلند

نشست بحران تایلند میان رهبران گروه‌های سیاسی رقیب امروز (چهارشنبه) بدون نتیجه پایان یافت و ارتش این کشور خواستار برگزاری نشست دیگری در روز پنج‌شنبه شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، فرمانده ارتش تایلند پیشتر رهبران گروه‌ها و احزاب سیاسی رقیب، اعضای کمیسیون انتخابات و سناتورها را فراخوانده بود تا امروز، یک روز پس از اعلام حکومت نظامی با یکدیگر دیدار و درباره راه حلی برای پایان دادن به ناآرامی سیاسی این کشور مذاکره کنند.

اگرچه ارتش تایلند برابری مداخله غیر منتظره خود با یک کودتا را رد کرده، ژنرال پرایوت چان اوچا، فرمانده ارتش بانکوک قصد دارد تا گروه‌ها و سازمان‌هایی را که نقشی اساسی در این بحران دارند، به دیدار با یکدیگر ملزم کند.

سخنگوی ارتش تایلند گفت: ژنرال پرایوت چان ‌اوچا از تمامی طرفین خواسته تا به منظور مذاکره درباره راه حلی برای پایان بحران کشور در "کلوب ارتش" با یکدیگر دیدار کنند.

پس از پایان این نشست بی‌نتیجه، دبیرکل کمیسیون انتخابات تایلند گفت: فرمانده ارتش از ما خواست تا به خانه‌هایمان برویم و درباره مسائل مطرح شده در نشست امروز فکر کنیم تا به راه حلی برای حل بحران کشور دست یابیم. ما بار دیگر فردا ساعت 2 عصر به وقت محلی با یکدیگر دیدار خواهیم کرد.

با این حال، کمیسیون انتخابات تایلند صبح امروز به طور جدگانه دیداری برگزار کرد تا پیشنهاد دولت موقت بانکوک در خصوص برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوم اوت سال جاری میلادی را مورد بررسی قرار دهد.

معترضان ضد دولتی تایلند انتخابات فوریه سال جاری میلادی را مختل کردند که بعدا این انتخابات باطل اعلام شد. آن‌ها گفته‌اند با هر انتخابات محدودی که پیش از تغییرات انتخاباتی به منظور کاهش نفوذ تاکسین شیناواترا، نخست‌وزیر سابق تایلند برگزار شود، همین اقدام را انجام خواهند داد.

این ناآرامی‌ها، تایلند را به لبه رکود کشانده و نگرانی‌ها درباره جنگ داخلی را افزایش داده است.

ژنرال پرایوت گفته بود، وی به منظور برقراری مجدد نظم و قانون در کشور، حکومت نظامی اعلام کرده و دولت موقت تایلند نیز می‌گویند همچنان زمام امور را به دست دارد.

یک تحلیل‌گر سیاسی تایلند گفت: قطعا این یک کودتای نظامی نیست چرا که دولت موقت همچنان بر سر کار است اما به نظر می‌آید که ارتش مسئولیت امور را به عهده داشته باشد.

وی افزود: ژنرال پرایوت باید تمامی مردم را درخصوص لزوم اطلاعات پیش و پس از انتخابات متقاعد کند. او به شدت خطر کرده چرا که اعلام حکومت نظامی او را در نقطه حساسی قرار داده است. هر چند دیرتر به یک راه حل دست یابیم خطر برای ارتش بیشتر خواهد بود.

یکی از اعضای کمیسیون انتخابات گفت: تمامی طرفین باید پیشنهاد دولت موقت را مدنظر قرار دهند. وضعیت تایلند در حال حاضر تغییر کرده است. ما تحت حکومت نظامی قرار گرفتیم در نتیجه کمیسیون انتخابات، ارتش و دولت باید نخست با یکدیگر مذاکره کنند. هنوز نمی‌توانم بگویم که آیا انتخابات سوم اوت سال جاری میلادی برگزار می‌شود یا خیر.

آمریکا از ارتش تایلند خواسته تا به قوانین دموکراتیک احترام بگذارد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون گفت: ما از نزدیک تحولات تایلند را دنبال می‌کنیم. ما انتظار داریم که ارتش تایلند به حرف‌های خود در رابطه با اینکه این یک کودتای نظامی نیست، عمل کند و این تنها یک اقدام موقتی باشد.

انتهای پیام

کد N294994