آیت‌الله صافی‌گلپایگانی:

در مسئله مهدویت، عمل مهم است نه حرف

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي صافي گلپايگاني,امام زمان عج ,مهدويت

آیت‌الله صافی گلپایگانی گفت: همه بخصوص جوانان عزیز بدانند که انتظار به اسم و لفظ نیست بلکه باید به حقیقت منتظر باشند؛ ارتباط با آن حضرت را محکم کنند و هیچ گاه حضرت را فراموش نکنند.

آیت‌الله صافی گلپایگانی گفت: همه بخصوص جوانان عزیز بدانند که انتظار به اسم و لفظ نیست بلکه باید به حقیقت منتظر باشند؛ ارتباط با آن حضرت را محکم کنند و هیچ گاه حضرت را فراموش نکنند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این مرجع تقلید در دیدار سرپرست و اعضای پژوهشکده مهدویت که در آستانه فرارسیدن ماه معظم شعبان و برگزاری دهمین همایش دکترین مهدویت انجام شد، با تشکر و قدردانی از کسانی که در راه اعتلای امر حضرت ولی عصر (عج) خدمت می‌کنند، اظهار کرد: مسأله امر حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا فداه و اعلای آن و توجه دادن مردم به مقام مقدس و ولایت عظمای آن حضرت بسیار با اهمیت است و کسانی که در این راه خدمت می‌کنند، کار بسیار با عظمتی انجام می‌دهند و ان‌شاء‌الله مقبول درگاه آن حضرت قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به موضوع همایش امسال با عنوان مهدویت و اخلاق، بیان کرد: ابعاد مختلفی در مسأله مهدویت مطرح است که مهمترین و محور همه آنها، ‌اخلاق مهدوی و ولائی است یعنی مردمی که ادّعای انتظار حضرت را دارند و خود را منتظر ایشان می‌دانند باید به اخلاق آن حضرت متخلّق بوده و برای دیگران، الگو و نمونه باشند که هر چه اخلاق اسلامی در جامعه پر رنگ‌تر شود، اسباب ظهور بیشتر خواهد شد.

صافی در ادامه با بر شمردن برخی از ویژگی‌های مهمّ منتظران حضرت افزود: از ویژگی‌های مهمّ منتظران واقعی حضرت، اهتمام به برپایی احکام مقدّس اسلام و امر به معروف و نهی از منکر است. اگر شخصی نسبت به خلاف شرع‌هایی که اتفاق می‌افتد بی تفاوت باشد نباید ادّعای منتظر بودن داشته باشد.

این مرجع تقلید با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) در باب انتظار و وظایف منتظران، گفت: در مسأله مهدویت و انتظار، حرف، مهم نیست بلکه آنچه که اهمیت دارد عمل است. انتظار به معنای واقعی، یعنی عمل به دستورات حضرت ولی عصر علیه السلام که باید در جامعه محقّق شود. کسانی که بیشتر به امر ترویج دین و امر به معروف و نهی از منکر اهتمام دارند منتظران واقعی آن حضرت هستند.

وی با انتقاد از کمرنگ بودن مسأله مهم مهدویت در رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های مکتوب، ضمن توصیه‌هایی به نویسندگان تصریح کرد: باید از این ظرفیت بزرگ استفاده کرد و به موضوعات مختلف مهدویت بنا به اهمیت آن پرداخت. متأسفانه مسأله مهدویت و انتظار که مهمترین مسأله اسلامی است جایش در نوشته‌ها و رسانه‌ها کمتر است.

صافی گلپایگانی ادامه داد: مردم ما هیچ گاه ذکر و نام آن حضرت را فراموش نکنند که مرحوم آیت‌الله العظمی بروجردی در نصایح خودشان همیشه می‌فرمودند که در سخنرانی‌ها و مواقع مختلف همیشه نام حضرت را ببرید و هیچ گاه ذکر ایشان را فراموش نکنید.

وی در پاسخ به این‌که آیا شبهات جدیدی در باب مهدویت وارد شده است که نیاز به تحقیق داشته باشد؟ بیان کرد: اهل بیت علیهم السلام و بعد بزرگان ما در مسأله مهدویت، چیزی را فروگذار نکرده‌اند و اگر شبهه‌ای هم باشد گر چه به لفظ و بیان جدیدی وارد شده ولی جواب آن را علما و بزرگان قبلاً داده‌اند. حقیر هم اگر می‌خواستم الان تحقیق یا کتابی بنویسم باز هم همان مطالب منتخب الأثر را می‌نوشتم. هر آنچه ما در باب انتظار و مهدویت می‌خواهیم همه را علماء ما بیان کرده‌اند.

صافی با اشاره به اشعار مهدوی و قدرت تأثیرگذاری آن بر مردم گفت: رشته‌های مختلف در مسأله مهدویت وارد شده‌اند که از آن جمله اشعاری است که در این باره سروده شده است. حقیر دو عدد کتاب را مطالعه می‌کردم که همه اشعار مهدوی از زمان ناصر الدین شاه بود و بسیار لذّت بردم. بزرگان ما اشعار بسیار زیادی در این باب دارند؛ از جمله مرحوم شیخ بهائی که قصیده بسیار زیبا و با اهمیتی دارند و بنده آرزو دارم که خداوند به حقیر توفیق دهد آن قصیده را از حفظ داشته باشم و تکرار کنم.

در ابتدای این دیدار نیز حجت‌الاسلام پورسیدآقایی مسئول این همایش، برنامه‌های این کنگره بین المللی را تشریح کرد.

انتهای پیام

کد N294673