سالک در نشست خبری:

فراکسیون حج و زیارت رسماً اعلام موجودیت کرد/ شرکت شمسا هیچ بدهی به عراق ندارد

مجلس

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس از اعلام موجودیت فراکسیون حج و زیارت در مجلس شورای اسلامی خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، احمدسالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران با اعلام خبر اعلام موجودیت فراکسیون حج و زیارت مجلس گفت: 25 نفر از نمایندگان مجلس برای حضور در این فراکسیون اعلام آمادگی کردند که پس از برگزاری انتخابات به ترتیب محمد حسین زاده بحرینی نماینده مردم مشهد به عنوان نایب رئیس اول، موسی احمدی نماینده مردم دیر و کنگان نایب دوم، مهرداد بذرپاش نماینده تهران سخنگو، سید مرتضی حسینی نماینده مردم قزوین منشی و احمد سالک نماینده مردم اصفهان به عنوان رئیس این فراکسیون منصوب شدند.

وی اهداف این فراکسیون را برشمرد و ادامه داد: کسب فضائل معنوی به نحو مطلوب و با قدرت و اقتدار برای مردم در این سفر و بهره مندی از آثار تربیتی حج و زیارت برای مردم و خانواده های آنها، استفاده از توان نیروهای متخصص در جهت ارتقای سطح کمی و کیفی ظرفیت های این فریضه، بهبود تکریم زائران ایرانی در حج و جلوگیری از بی مهری و تحقیر زائران ایرانی، تسهیل روند ثبت نام و اعزام زائران، احقاق حقوق زائران ایرانی در عراق و عربستان، بهره بردن بیشتر از زمان کوتاه این سفر، ساماندهی اماکن موجود در مرزهای عبوری زائران که در این زمینه در روز سوم خرداد در منطقه مهران کلنگ یک پروژه به زمین زده خواهد شد و ایجاد رقابت سالم در خدمات رسانی به زائران از جمله اهداف این فراکسیون است.

نماینده مردم اصفهان ادامه داد: در این زمینه از رئیس سازمان حج و زیارت برای حضور در کمیسیون فرهنگی دعوت کردیم و قرار شد با اطلاعات بیشتری در فراکسیون حج و زیارت حضور یابند.

وی خاطرنشان کرد: مذاکراتی هم با قاضی عسگر نماینده ولی فقیه در حج و زیارت خواهیم داشت تا به خصوص مباحث فرهنگی را در سالی که مزین به این نام است بیشتر مورد توجه قرار دهیم.

سالک گفت: نشست هایی با متخصصین دانشگاه ها که در امر حج و عتبات صاحب نظر هستند برگزار خواهیم کرد تا از نقطه نظرات آنها استفاده کنیم.

رئیس فراکسیون حج و زیارت همچنین با اشاره به اینکه از کشورهای حاشیه خلیج فارس، ترکمنستان، پاکستان، افغانستان و همچنین عراق زائرانی برای امام رضا(ع) و مشهد وجود دارد گفت: کرامت زائران سایر کشورها برای استفاده از بارگاه امام رضا(ع) و بهره برداری از ما برای ما قابل قبول است زیرا از نظر ما هر زائر خارجی که از ایران بر می گردد یک سفیر است و باید کرامت آنها حفظ و نیازمندی آنها تامین شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: هرقدر این زائران در یاران از مواهب جمهوری اسلامی ایران بیشتر بهره مند شود در کشور خود موجب جاذبه زائران امام رضا(ع) خواهند شد. در این زمینه هم با مسئولین صحبت هایی انجام دادیم که امیدواریم به نتیجه برسد.

سالک همچنین با اشاره به تلفیق مباحث سیاسی و اعتقادی به خصوص در عراق و عربستان گفت: باید به گونه ای عمل شود که از سوی حکومت تسهیلاتی برای زائران فراهم شود که در کمیسیون فرهنگی این موضوع مورد بحث قرار گرفته و انشاء الله به نتیجه خواهد رسید.

وی در پاسخ به سوالی درباره فعالیت های شرکت شمسا و این که گفته شده این شرکت اجازه تردد زائران به صورت انفرادی را نمی دهد گفت: شرکت شمسا تنها شرکتی بود که در این زمینه در عراق فعال بود، شرکتی را در حج و زیارت ترتیب دادند و وضعیت مالی شمسا و بدهکاری هایی که به عراق داشت نیز بررسی شد که به جرات می توانم بگویم امروز هیچ بدهی درباره فعالیت شمسا به عراق نداریم زیرا حسابرسی دقیقی از شمسا صورت گرفته است.

سالک خاطرنشان کرد: به هر حال توصیه می کنیم کسی خارج از ساز و کار سازمان حج و زیارت به عراق سفر نکند زیرا ناامنی های عراق ممکن است جان خواهران و برادران ما را بگیرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس یادآور شد: اطلاعی از اینکه تخلفاتی از سوی شمسا انجام شده یا نه ندارم اما این را می دانم که امروز هیچ بدهی از سوی شمسا به عراق وجود ندارد.

وی همچنین درباره سفر زائران ایرانی به سوریه گفت: بعد از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سوریه که اوضاع آرامش پیدا می کند این امکان فراهم خواهد شد.

وی افزود: در داخل کشور آمادگی مردم برای زیارت حرم حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(س) در سوریه وجود دارد اما دستگاه های امنیتی باید برای حضور مردم در سوریه اظهار نظر کنند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس ادامه داد: پیش بینی می کنیم بعد از انتخابات ریاست جمهوری سوریه آرامش در این کشور حاکم شود، با توجه به این که داعش و جریانات دیگر با هم درگیر شده، ارتش بر کشور مسلط است و این اقتدار دولت سوریه را نشان می دهد، باید مقدمات سفر زائران ایرانی به سوریه و زائران سوری به ایران فراهم شود.