آیت‌الله مکارم‌شیرازی:

انتقاد، ابزار تسویه حساب شخصی نشود

مرجع تقليد,مراجع تقليد,آيت‌الله العظمي مکارم شيرازي

آیت‌الله مکارم‌شیرازی با تاکید بر لزوم وجود انتقاد مفید و سازنده در اسلام گفت: انتقاد نباید ابزار تسویه حساب‌های شخصی شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه قم، این مرجع تقلید در آغاز درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد، به مسئله مهم انتقاد در جامعه اشاره کرد و گفت: متاسفانه مسئله انتقاد در جامعه مورد افراط و تفریط واقع شده، برخی می‌گویند انتقاد نکنید چرا که شرایط کشور به خاطر تحریم‌ها و مسائل اقتصادی ایجاب نمی‌کند، برخی نیز می‌گویند همه چیز را باید به باد انتقاد گرفت.

این مرجع تقلید با تاکید بر این‌که «انتقاد در شاخه امر به معروف و نهی از منکر قرار می‌گیرد» گفت: انتقاد ابزار انتقام و تسویه حساب‌های شخصی نیست، بلکه ابزار اصلاح است و اگر نباشد اصلاحات واقعی در جامعه انجام نمی‌شود.

مکارم شیرازی با بیان این‌که «همه جایز الخطا هستند در هر مسؤلیتی باشند» گفت: ما در مقابل همه شرایط جامعه مسئولیت داریم، دین اسلام دین فردی نیست، بنابراین حق انتقاد داریم و حتی گاهی اوقات واجب است که انتقاد شود.

این مرجع تقلید با یادآوری این نکته که انتقاد باید به قصد اصلاح باشد نه تخریب، افزود: انتقاد باید سازنده، مفید و دوستانه باشد، نه مخرب، موزیانه و انتقام جویانه؛ این همان شرایط امر به معروف و نهی از منکر است که در فقه آمده، اگر از این مرز تجاوز نکنیم بسیار خوب است.

وی یادآور شد: اگر در مقابل برخی از امور به بهانه مسائل اقتصادی، تحریم و امثال اینها سکوت کنیم و گفته شود چیزی درباره حجاب، عفاف و مفاسد نگویید این غلط است.

مکارم شیرازی با تاکید بر این‌که «باید انتقاد در جامعه وجود داشته باشد» گفت: انتقاد بویژه از سوی افرادی که اطلاعات بیشتری دارند، اهل علم و اساتید دانشگاه برای اصلاح جامعه و شرایط باید وجود داشته باشد.

این مرجع تقلید خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی از فیلم‌ها، رسانه‌ها و کتاب‌ها شرایط اسلامی ندارد و برخی ناسالم است که باید تذکر داد تا اصلاح شود.

این استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه قم با تاکید بر این‌که «اگر حد و مرزها رعایت شود کار درست می‌شود» تصریح کرد: اگر دروغ بگوییم و تهمت بزنیم این درست نیست؛ کسی حق ندارد به بهانه این که شرایط تحریم و چنین و چنان است، جلوی نقد سازنده را بگیرد؛ از سوی دیگر اجازه نداریم هر چه سر زبان‌مان آمد بیان کنیم. اگر حدود را رعایت کنیم به یقین نتیجه خواهیم گرفت.

وی یادآور شد: امیدواریم با در نظر گرفتن شرایط اسلام درباره امر به معروف و نهی از منکر مسئله انتقاد مفید و سازنده در جامعه ما وجود داشته باشد و انتقادهای مخرب و توام با ایذاء وجود پیدا نکند.

مکارم شیرازی یادآور شد: گاهی اوقات بیان مشکل و انتقاد به صورت فردی و خصوصی جواب می‌دهد، که در این صورت باید مخفیانه به شخص گفته شود، گاهی اوقات نیز این روش جواب نمی‌دهد و باید به صورت علنی و رسانه‌ای بیان شود که البته شرایط آن باید مورد توجه باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان روایاتی، یکی از نشانه‌های نادانی را خنده بیجا دانست و گفت: اسلام برنامه‌های جامعی برای تمامی عرصه‌های زندگی دارد، این جامعیت دین یکی از نشانه‌های عموم و شمول این آیین پاک است.

این مرجع تقلید با تاکید بر این‌که «روایات بسیاری درباره خنده و آداب آن داریم» افزود: در برخی روایات داریم تبسم در صورت برادر مسلمان در زمره حسنات به حساب می‌آید، معنای این روایت این است که مسلمان نباید عبوس و اخمو باشد؛ بلکه در مقابل باید خوشرو و دارای اخلاق خوش و با جاذبه باشد.

این مرجع تقلید با بیان این‌که «در اسلام حد و مرز خاصی برای خنده بیان شده است» یادآور شد: حضرت رسول(ص) خنده به صورت قهقهه نداشتند؛ چراکه باعث می‌شود ابهت انسان کم شود؛ از این رو انسان باید وقار و ادب را در خنده حفظ کند.

مکارم شیرازی تصریح کرد: از برخی خنده‌هایی که در اسلام از آن نهی شده، خنده بیجا و بی مورد و همچنین خنده پر سر و صدا است.

انتهای پیام

کد N294192