مدودف:به دومین جنگ سرد نزدیک می شویم/ اوباما نمی‌داند چگونه تصمیمات هوشمندانه و درست بگیرد

سیاسی

نخست وزیر روسیه از دولت آمریکا به خاطر وارد کردن جهان به آستانه دومین جنگ سرد که به نفع هیچ کس نیست انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه در یک مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ گفت: ما به آهستگی اما به طور حتم در حال نزدیک شدن به دومین جنگ سرد هستیم چرا که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می‌توانست تا حدودی از لحاظ سیاسی مدبرتر باشد.

مدودف در محل سکونت شخصی خود در حومه مسکو در این مصاحبه، اوباما را به خاطر اعمال تحریم‌ها علیه دولت و ثروتمندترین افراد در روسیه مورد انتقاد قرار داد و گفت: بگذارید صادق باشیم. این تحریم‌ها همانند یک چاقوی تیز برای تجارت اروپا عمل می‌کند. تجارت آمریکایی نیز حتی دیگر به آن‌ها نیازی ندارد. کسانی که تحریم‌ها را می‌خواهند، سیاستمدارانی هستند که از آن‌ها برای تقویت اعتبارات و نشان دادن قدرتشان استفاده می‌کنند.

وی افزود: شاید شما به این مساله اشاره کرده‌اید که ما به صورت سخت‌تر یا شدیدتر به این تحریم‌ها واکنش نشان داده باشیم. اگرچه ما احتمالا می‌توانستیم برخی اقدامات ناخوشایند برای آمریکا در نظر بگیریم که این تحریم‌ها را علیه ما اعمال کرده است.

مدودف درباره برنامه "دکمه Reset" که توسط وی و هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا در مارس 2009 مطرح شد، گفت: «دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا تمایلات خوب روس‌ها را نقش بر آب کرده است. اوباما نمی‌داند چگونه تصمیمات زیرکانه، هوشمندانه و درست بگیرد. یک سیاستمدار کاردان، روسیه را با تحریم‌های اقتصادی پس از حضور و استقرار سربازان روس در سراسر مرز با اوکراین مورد مجازات قرار نمی‌دهد.

نخست وزیر روسیه ادامه داد: به عقیده من باراک اوباما، می‌توانست مدبرانه‌تر در زمان بحث درباره این مسائل رفتارکند. ما اقدامات زیادی درباره روابط میان مسکو و واشنگتن انجام داده‌ایم. به عقیده من بسیاری از این تلاش‌ها درست بودند. توافقاتی که ما به دست آوردیم مثمرثمر بودند و من متاسفم که اقدامات و نگرش‌های اخیر در حال از میان بردن دستاوردهای گذشته هستند. آنچه که امروز متاسفانه اثبات شده این است که دولت واشنگتن منابع خود را از دست داده است و ایالات متحده یکی از طرفین است که از این تحریم‌ها علیه روسیه ضرر می‌کند.

مصاحبه مدودف در حالی صورت گرفته که آمریکا همچنان به دنبال نشانه‌ای از خروج سربازان روس از مرز اوکراین است.

روابط روسیه با آمریکا واتحادیه اروپا در پی الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه پس از جنگ سرد به پایین‌تری حد خود رسیده است.

انتهای پیام

کد N294101