درخواست سازمان ملل برای بررسی کشته شدن دو نوجوان فلسطینی به دست نیروهای رژیم صهیونیستی

سیاسی

به دنبال انتشار فیلمی از سوی گروه بین‌المللی دفاع از کودکان مبنی بر کشته شدن دو جوان فلسطینی به دست نیروهای رژیم صهیونیستی، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی از مقامات این رژیم خواست تا تحقیقی را درخصوص کشته شدن دو جوان مذکور انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت خبری عربی پرس، گروه بین‌المللی دفاع از کودکان اخیرا فیلمی را منتشر کرده است که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی دو جوان فلسطینی را در اثنای تظاهرات در 15 مه جاری در سالروز نکبت به ضرب گلوله به قتل رسانده‌اند.

از سوی دیگر اسکار فرناندز تارانکو، معاون دبیرکل سازمان ملل در امور سیاسی تاکید کرد: ما از مقامات اسرائیلی می‌خواهیم تا تحقیقی را درخصوص کشته شدن دو جوان فلسطینی در 15 مه در کرانه باختری طی تظاهراتی که به منظور سالروز نکبت برگزار شده بود، آغاز کند.

وی همچنین از مقامات رژیم صهیونیستی خواست تا درخصوص احترام نیروهای امنیتی خود به اصول اساسی حقوق بشر و نحوه اعمال زور و استفاده از سلاح اطمینان حاصل کنند.

تارانکو خاطرنشان کرد: بسیار مایه نگرانی است که اطلاعات نشان می‌دهد که این دو جوان فلسطینی هیچ سلاحی در اختیار نداشته و هیچ گونه تهدیدی برای نیروهای امنیتی اسرائیل به شمار نمی‌آمده‌اند.

محمد ابوطاهر، ۱۵ ساله و ندیم نواره، ۱۷ ساله،‌ سه‌شنبه هفته گذشته به مناسبت سالگرد روز نکبت در تجمع مقابل زندان نظامی اوفر حاضر شده بودند.

در جریان این تجمع، چندین نفر از فلسطینی‌ها به سوی نیروهای اسرائیلی اعزام‌شده به خارج از زندان سنگ پرت کردند.

ارتش اسرائیل می‌گوید در این فیلم، تصاویر دست‌چین شده و از جمله نشان نمی‌دهد که آن صحنه در کل "ماهیت خشونت‌آمیز" داشته است. ارتش اسرائیل همچنین این ادعا را زیر سوال برده که به این دو نوجوان با گلوله واقعی شلیک شده است.

گروه بین‌المللی دفاع از کودکان می‌گوید این فیلم دو دقیقه‌ای منتشر شده از بین شش ساعت فیلم ضبط‌ شده در دوربین‌های مداربسته استخراج شده است. به گفته آنان این دوربین‌ها در محل کسب متعلق به فلسطینی‌ها نصب بوده‌اند.

در این فیلم هیچ سرباز اسرائیلی دیده نمی‌شود. یک پسر جوان در آن پیداست که از انتهای خیابان و از کنار یک ردیف مغازه، سنگ پرت می‌کند.

این‌طور که زمان‌شمار روی فیلم نشان می‌دهد، هفت دقیقه بعد فردی که کوله‌پشتی به دوش دارد، روی زمین دیده می‌شود که دست و پا می‌زند.

یک ساعت و ۱۳ دقیقه بعد نفر دوم در ویدئو دیده می‌شود که وقتی دارد از منطقه دور می‌شود، به زمین می‌افتد. در این مقطع، او پشت به صحنه‌ای دارد که برای نفر اول اتفاق افتاده است.

یک فیلم‌بردار خبرگزاری آسوشیتدپرس و یک عکاس که در صحنه حضور داشته‌اند، تایید کرده‌اند که این فیلم، مربوط به همین دو تیراندازی مورد ادعاست.

رفعت قسیس، مدیر بخش فلسطینی گروه بین‌المللی دفاع از کودکان، می‌گوید این تصاویر نشان‌دهنده "قتل غیرقانونی کودکانی است که در زمان تیراندازی، هیچ تهدید مستقیم و آنی از جانب آنان مطرح نبوده است."

برد پارکر، یکی از وکلای این گروه بین‌المللی حامی حقوق بشر، می‌گوید نمی‌تواند این احتمال را کنار بگذارد که این دو نوجوان پیش از تیراندازی در این صحنه در خشونت دست داشته‌اند ولی تاکید می‌کند که آنان مشخصا در زمان تیراندازی، مایه تهدید نبوده‌اند.

طبق قوانین ارتش اسرائیل، این نیروها تنها زمانی اجازه دارند از مهمات کشنده استفاده کنند که احساس کنند جانشان در خطر است.

بتسلم، یک گروه اسرائیلی حامی حقوق بشر، می‌گوید این فیلم تحقیقات قبلی این گروه را تایید می‌کند؛ تحقیقاتی که مبتنی بر گفته شاهدان عینی و مدارک پزشکی صورت گرفته بود و نتیجه‌گیری کرده است که "استفاده نیروهای اسرائیلی از سلاح کشنده، غیرقابل‌توجیه است."

انتهای پیام

کد N294005