رییس جمهور چین: مشکلات امنیتی آسیا باید توسط آسیا حل شود

ایران,سیکا

شانگهای - ایرنا - شی جین پینگ رییس جمهور چین روز چهارشنبه در آیین گشایش چهارمین نشست سران تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در شانگهای بر حل مشکلات امنیتی در قاره کهن آسیا توسط کشورهای این قاره تاکید کرد.

به گزارش ایرنا، رییس جمهور چین در این اجلاس که دکتر حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران نیز در آن شرکت دارد، گفت مشکلات امنیتی در آسیا در نهایت باید توسط خود آسیایی حل شود و کشورهای این قاره باید قادر به دستیابی به صلح و ثبات در منطقه از طریق همکاری باشند.

وی بر ایجاد امنیت در کشورهای آسیایی تاکید کرد و گفت که کشورهای آسیایی باید خود حامی امنیت در کشورشان و سراسر منطقه از طریق گفت وگو و همکاری باشند.

شی جین پینگ گفت که کشورهای آسیایی باید در تعامل صادقانه و عمیق باشند و از راه گفت وگو و ارتباطات اعتماد متقابل استراتژیک را افزایش و سوء ظن ها را کاهش دهند.

وی معتقد است که با زمینه های مشترک می توان به حل و فصل اختلافات کمک و در هماهنگی با یکدیگر زندگی کرد.

وی تاکید کرد کشورهای آسیایی باید از طریق گفت و گوی صادقانه، ضمن افزایش اعتماد راهبردی، کاهش سوءظن، تلاش برای شناخت مشترک و کاهش اختلافات، در فضای آرام همزیستی کنند. ما باید ضمن مدنظر قراردادن منافع امنیتی مشترک، فعالانه برای مقابله با چالش های امنیتی همکاری کرده و با گسترش همکاری ها و نوآوری در روش همکاری، صلح و امنیت را از طریق همکاری برقرار کنیم.

رییس جمهور چین از کشورهای آسیایی خواست اختلافات خود را از راه های صلح آمیز حل و فصل کنند و با استفاده خودسرانه از زور و یا تهدید مخالفت ورزند.

وی گفت که اقدامات تحریک آمیز برای منافع شخصی که تشدید تنش ها را بدنبال دارد باید متوقف شود.

به گفته وی، مردم آسیا توانایی تحقق صلح و ثبات در آسیا را از طریق تقویت همکاری ها دارند.

شی جین پینگ افزود آسیا منطقه ای گسترده است. کشورهای این قاره باید ضمن تقویت همکاری های درون قاره ای با کشورهای دیگر مناطق و سازمان های بین المللی همکاری کنند.

وی گفت که کشورهای آسیایی از نقش سازنده دیگر کشورها و سازمان ها برای امنیت این قاره استقبال می کنند تا برد دو جانبه، برد چند جانبه و برد مشترک تحقق یابد.

رییس جمهوری اسلامی ایران نیز در این اجلاس گفت: با رویکرد برد- برد و به دور از زیاده خواهی و تهدید می توان مذاکرات جاری در مورد برنامه هسته ای ایران را به توافق نهایی رساند به نحوی که حقوق هسته ای ایران تضمین و نگرانی های مشروع طرف های مذاکره نیز برطرف شود.

روحانی همچنی بر ضرورت همیاری و اقدام مشترک اعضای سیکا برای امحای خطر دهشتناک سلاح های کشتار جمعی موجود برای صلح و امنیت بشری تاکید کرد و گفت: همانگونه که سال گذشته در اولین اجلاس عالیرتبه مجمع عمومی ملل متحد درباره خلع سلاح هسته ای به نمایندگی از جنبش عدم تعهد تاکید کردم، تنها راه رفع تهدید این سلاح ها، امحای کامل آنها است.

رییسان جمهور 11 کشور و سران یا نمایندگان 46 کشور و سازمان بین المللی از جمله اعضای سیکا، ناظران و مهمانان دیگر در این نشست حضور دارند.

ایده تشکیل کنفرانس تعامل و اقدامات اعتمادسازی در آسیا (سیکا) در سال 1992 و به ابتکار سلطان نظربایف رییس جمهور قزاقستان مطرح و در سال 1996 رسما تشکیل شد.

آساق**1611
کد N293859