ملازهی: تا خروج نیروهای خارجی دخالت‌ها در سوریه ادامه خواهد داشت

سیاسی

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: خروج نظامی‌ها و برقراری طرح آشتی ملی تنها راه نجات سوریه از بحران فراگیر است .

پیرمحمد ملازهی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به ادامه بحران در سوریه خاطرنشان کرد: مسائل این کشور به دو بخش اختلافات و جنگ داخلی و دیگری دخالت‌های خارجی تقسیم می‌شود.

وی ادامه داد: از منظر داخلی طی 6 ماه اخیر نیروهای دولتی سوریه توانسته‌اند بر اوضاع مسلط بشوند و بسیاری از مناطق که در دست گروههای مخالف بود را پس بگیرند. از سوی دیگر پس ازگسیل نیروهای القاعده به سوریه و ایجادجنگ فرقه‌ای در این کشور طرف‌های آسیایی و غربی نیز در موضع گیری های خود نسبت به این کشور دچار تردیدهایی شدند.

ملازهی با بیان این که قدرت گرفتن گروههای داعش و جهادی در سوریه امنیت رژیم صهیونیستی را با مخاطره روبرو می‌کند، گفت: ترس به قدرت رسیدن گروههای جهادی غرب را برآن داشته که با دادن سلاح و امکانات، مقابل حکومت اسد ایستادگی کرده و یا آنرا ساقط کنند. این تصمیم‌گیری‌ها در حالی صورت گرفت که گروههای لیبرال مد نظر غرب در سوریه به سمت تشکیل حکومتی جانشین برای اسد رفتند و درگیری‌های مسلحانه با داعش و القاعده نیز مخالفان دولت را تضعیف کرد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: در حال حاضر جنگ سوریه میان دولت، سازمان آزادی و گروههایی که از طرف 80 کشور حمایت می‌شوند در جریان است .در هر صورت در حال حاضر وضعیت به سود اسد پیش می رود و همین تسلط دولت سوریه بر اوضاع نهایتا باعث شده است تا غرب و برخی کشورها مانند ترکیه که جزء حامیان اصلی مخالفان بودندنسبت به سیاست های گذشته خود مردد شده و به فکر تغییر سیاست ها بیافتند.

وی در بخش دیگری از این گفت و گو با تاکید براینکه راه حل بحران سوریه غیر نظامی است افزود: برخی مناطق سوریه به سمت خودمختاری و تجزیه پیش می روند و سایر مناطق هم بسته به اینکه اکثریت اهل سنت هستند یا شیعه گرایش متفاوتی دارند ولی متاسفانه در برخی مناطق که اکثریت با اهل تسنن است قدرت به دست گروههای رادیکال افتاده است بنابراین تحولات سوریه به سمتی رفته است که نه تنها راه حل نظامی ندارد بلکه از طریق سیاسی و با آشتی ملی قابل حل خواهد بود.

ملازهی با اشاره به طرح ایران برای برقراری صلح در سوریه افزود: مذاکرات ژنو به منظور حل بحران سوریه و در سطح سران برگزار شد ولی نتیجه مثبتی به دنبال نداشت . در همین چارچوب ایران هم به امید برقراری صلح در سوریه طرحی را ارائه کرد که طبق آن باید هرچه سریعتر نیروهای خارجی از این کشور خارج بشوند و پس از آن مردم سوریه طی انتخاباتی آزاد سرنوشت کشورشان را رقم بزنند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پایان با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری سوریه گفت: باتوجه به اینکه این انتخابات توسط دولت فعلی برگزار می‌شود انتظار می‌رفت برای بهبود اوضاع اسد نامزد انتخابات نشود که شد. بنابراین با توجه به ساختار متمرکز حاکم در سوریه که به دست حزب بعث اداره می شود، برگزاری انتخاباتی بی‌طرف دور از ذهن است. زیرا جنگ همچنان ادامه دارد و در بسیاری از مناطق سوریه هم امکان حضور مردم در پای صندوق های رای وجود ندارد. بنابراین به نظر می رسد هدف از برگزاری این انتخابات این است که اسد به دنیا نشان بدهد از طریق رای مردم روی کار آمده پس غرب هم با ید به بازسازی سوریه کمک کند. در هر صورت اگر این کشور به صلح هم دست یابد به زمان زیادی برای بازگشت به وضعیت گذشته نیاز دارد.

انتهای پیام

کد N293678