مشعل: آشتی ملی جایگزین مقاومت نیست

رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) به مناسبت شصت‌و‌ششمین سالروز اشغال فلسطین سخنرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی (حماس) گفت: فقط در صورت آزادی فلسطین و بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین‌شان مقاومت متوقف می شود.

وی افزود: رژیم صهیونیستی به رغم آن همه تبلیغات دروغین رسانه‌ای نتوانست مشروعیت به دست آورد.

مشعل خاطرنشان کرد: ما رنج ها و مشکلات زیادی داریم و گرفتاری های ما همچنان ادامه دارد ولی سالروز فاجعه اشغال فلسطین در حقیقت فرصتی برای دمیدن روحی تازه در کالبد مبارزه و مقاومت تا آزادی سرزمین فلسطین و بازگشت آوارگان فلسطینی به سرزمین شان به شمار می رود. ملت فلسطین با پایداری خود اعلام می دارد که به سرزمین خود پایبند است.

رئیس دفتر سیاسی حماس تاکید کرد: 66 سال اشغالگری نتوانست اراده پولادین ملت فلسطین تضعیف کند، این ملت همواره در خط مقاومت و مبارزه و انتفاضه حرکت می کند. به زوی اسرای فلسطینی را از زندان های صهیونیستی آزاد می کنیم.

مشعل همچنین گفت: برقراری آشتی ملی نیازمند اقدامات عملی و در راس آنها برچیدن بساط بازداشت سیاسی است. وی تاکید کرد: ما به دو دستگی داخلی پایان بخشیده ایم و شکاف داخلی را ترمیم کرده ایم.

این رهبر حماس یادآور شد: پایداری ملت فلسطین موجب لغو محاصره نوار غزه شد و برقراری آشتی ملی برای همیشه به آن پایان می بخشد. وی ادامه داد: سیاست ثابت ما مبتنی بر عدم دخالت در امور داخلی دیگر کشورهاست.

خالد مشعل تصریح کرد: ملت فلسطین تنها به داشتن دولت خودگردان راضی نخواهد شد، بلکه این ملت آزاد سازی سرزمین و بازگشت آوارگان را سرلوحه کار خود قرار داده است و این ابتکار ملت فلسطین است که پس از گذشت این سال ها، هنوز از مسیر خود منحرف نشده است. ملت ما به این واقعیت پی برده است که تحقق خواسته های آن جز از طریق مقاومت و پایداری ممکن نیست.

وی افزود: 66 سال است که ملت فلسطین هویت عربی و اسلامی خود را حفظ کرده و از تحرک در عرصه بین المللی خسته نشده است؛ تا این که امروز به مرحله ای رسیده ایم که دشمن را در داخل خاک خود هدف قرار می دهیم.

رئیس دفتر سیاسی حماس همچنین اظهار کرد: ملت های جهان امروز بیش از پیش چهره رژیم صهیونیستی پی برده اند و در جریان قانون شکنی ها و تجاوزات آن قرار دارند و تمامی این ها به لطف مقاومت محقق شده است؛ چرا که 66 سال اشغالگری جز باعث افزایش ایمان ما، تقویت عزم و اراده و احساس افتخار و کرامت بیشتر ما نشده است. ملت ما همچنان به پیروزی امیدوار است و گذر زمان جز باعث پافشاری بیشتر بر ادامه راه و مسیرمان نخواهد شد.

وی تاکید کرد: ملت فلسطین هرگز از مقاومت دست بردار نیست و بر نقش تاریخی مقاومت در پیشبرد پروژه آزاد سازی فلسطین تاکید دارد. هر ملتی که تحت اشغال باشد، چاره ای جز مقاومت ندارد و این راهکار رویکرد اصلی جنبش حماس به شمار می رود. تا زمانی که اشغالگری ادامه داشته باشد، مقاومت نیز ادامه خواهد یافت و ملت فلسطین این راه را تا آزادی سراسر فلسطین ادامه خواهد داد.

مشعل در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: سرگرم شدن فلسطینیان به سیاست نمی تواند باعث دست کشیدن آن از مقاومت شود و در همین راستا، انتفاضه ها و انقلاب های متعددی در تاریخ فلسطین صورت گرفته است. هیچ تضادی میان سیاست و مقاومت نیست و سیاست نمی تواند جایگزین مقاومت باشد؛ همان طوری که وحدت ملی جایگزین مقاومت نیست، بلکه باعث تقویت آن می شود.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، وی افزود: از زمانی که ما در امان بودیم در عرصه مقاومت فعال بودیم و پس از آنکه به سوریه منتقل شدیم باز آنرا ادامه دادیم و هنوز هم ادامه می دهیم و این نشان می دهد که تغییرات جغرافیایی نمی تواند تغییری در رویکرد مقاومتی ایجاد کند. اردوگاه جنین و نوار غزه و کرانه باختری مهد مقاومت بوده‌اند و هستند و به این راه ادامه خواهند داد.

این رهبر حماس تصریح کرد: ما به شکاف داخلی پایان دادیم و با وجود اینکه از همان آغاز می دانستیم که با چالش ها و موانع متعددی مواجه خواهیم شد، پا در این میدان گذاشتیم و با وجود تلاش های رژیم صهیونیستی برای ضربه زدن به آن و مخالفت آمریکا و حتی برخی طرف های دیگر به این مسیر ادامه می دهیم. ما امروز در نزدیکترین زمان ممکن برای تحقق آشتی ملی قرار داریم و از مواضع و حمایت های تمامی کشورها و به ویژه کشور قطر که حامی مسائل نوار غزه و کل ملت فلسطین بوده است، تشکر و قدردانی می کنیم.

وی افزود ما در دیدار با محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین مساله آشتی ملی را مورد بررسی قرار دادیم. حماس نرمش و انعطاف زیادی در راستای تحقق آشتی از خود نشان داد، اما از این مساله پشیمان نیست؛ چرا که این نرمش در مقابل ملت بوده است و ما هرگز به دشمن امتیازی نمی دهیم.

این رهبر حماس تاکید کرد: بدون تحقق آشتی ملی امکان تحقق تصمیمات سیاسی حساس و سرنوشت ساز و مقابله با دشمن و اقدامات مختلف آن اعم از شهرک سازی، یهودی سازی و تجاوزات آن وجود ندارد و ما برای به نتیجه رسیدن پروژه ملی آزاد سازی فلسطین راهی جز آشتی ملی نداشتیم. من از دوستان مان در باریکه غزه و کرانه باختری و حتی خارج از فلسطین می خواهم که به تحقق آشتی عملی کمک کنند. اندیشمندان و صاحب نظران و رسانه ها هم باید رویکرد منطقی در قبال آشتی داشته باشند و با نقدهای منطقی خود ما را یاری کنند.

وی افزود: قدس در حال حاضر در معرض خطر یهودی سازی و مسجد الاقصی در معرض تخریب قرار گرفته است و اکنون در فضای آشتی ملی باید این دو مساله در اولویت قرار بگیرند و راهبرد قوی برای آزاد سازی قدس و مسجد الاقصی اتخاذ شود. جوانان فلسطینی با حضور مداوم خود در مسجد الاقصی نقش مهمی در راستای آزادی آن ایفا می کنند و کشورها و دولت های عربی باید برای موفقیت این مجاهدت ها و مقابله با برنامه های رژیم صهیونیستی تلاش کنند. اگر امت عربی و اسلامی به آزادی قدس و مسجد الاقصی کمک نکند، چه کاری می خواهد بکند. این مسائل باید در راس اولویت ها و برنامه های آنها باشد. جنبش حماس نیز به تلاش های خود برای آزادی قدس و مسجد الاقصی ادامه می دهد.

مشعل همچنین خاطرنشان کرد: امروز بیست و هفتمین سالروز اعتصاب اسرای فلسطینی دربند زندان های رژیم صهیونیستی است و رهبران بزرگوار و اسرای سالخورده فلسطینی در این طرح مشارکت دارند. البته باریکه غزه، کرانه باختری و اراضی اشغالی سال 48 نیز با اعلام همبستگی کمک زیادی به موفقیت این اعتصاب غذا کرده اند. پیام اسرای فلسطینی به دست ملت رسیده است و فلسطینیان پیام کرامت و عزت آنها را دریافت کرده اند و واکنش خوبی از خود نشان خواهند داد.

وی در ادامه اظهار کرد: کرانه باختری در سایه تداوم اشغالگری، مصادره اراضی، شهرک سازی و احداث دیوار حائل، علاقه خود به تحقق آشتی ملی را نشان داد و بر خلاف میل دشمن عزم خود برای عملی شدن آنرا جزم کرده است. ما راهی جز آزاد سازی کرانه باختری و سراسر اراضی اشغالی فلسطین نداریم؛ همان‌طوری که نوار غزه آزاد شد.

مشعل تصریح کرد محاصره غزه نیز به پایان عمر خود رسیده است و آشتی ملی آخرین تیر را به جسد آن شلیک خواهد کرد. ما از برادران عرب و مسلمان نیز می خواهیم که به این روند کمک کنند. ارسال کاروان های کمک رسانی و حتی تقدیم شهدا که شهادت اعضای ناوگان آزادی نمونه ای از آن بود، می تواند کمک بزرگی به این مساله کند.

رئیس دفتر سیاسی حماس گفت: ساکنان اراضی 48 فلسطین خاری در چشم دشمن صهیونیستی هستند و در عین حالی که شاهد روزمره تجاوزات و جنایت های رژیم صهیونیستی هستند به تحقق پروژه آزاد سازی نیز کمک می کنند. در این میان، آوارگان فلسطینی در وضعیت دشواری به سر می برند و ما از کشورهای عربی و اسلامی می خواهیم به بهبود وضعیت آنها کمک کنند. این درست نیست که آنها به کشورهای اروپایی پناهنده شوند.

وی افزود: به بن بست رسیدن مذاکرات سازش به جهانیان نشان داد که رژیم صهیونیستی دشمن اصلی صلح است و فلسطینیان نیز به این نتیجه رسیده اند که مذاکرات و تداوم آن هیچ فایده ای ندارد و در این شرایط، مذاکرات سازش باید به تاریخ سپرده شود؛ چرا که هیچ گونه کارآیی برای تسلیم دشمن ندارد و برای تحقق این هدف راهی جز مقاومت نیست.

مشعل خاطرنشان کرد: بهار عربی مساله ای برخواسته از دل خواسته های ملت های عربی بود و هیچ کس نمی تواند جلوی تحقق خواسته ها و احقاق حقوق ملت ها را بگیرد اما ما در جنبش حماس در امور کشورهای دیگر دخالت نمی کنیم و در عین حال، خواستار کمک آنها به حل مساله فلسطین به عنوان مساله مشترک جهان عرب و اسلام هستیم.

وی در پایان گفت: ما ضمن تقدیر از امت عربی و اسلامی و افتخار به عضویت در آن، از حمایت های مالی، تسلیحاتی و ایفای نقش مردمی و رسانه ای در زمینه مساله فلسطین تشکر می کنیم و هرگز خودمان را از کمک ها و حمایت های امت بی‌نیاز نمی دانیم. امیدواریم هر چه زودتر شاهد حل مشکلات موجود، وحدت امت، کنار گذاشتن اختلافات، مقابله با پروژه صهیونیستی و در نهایت به نتیجه رسیدن مساله فلسطین باشیم.

انتهای پیام

کد N293404