نخست وزیر اوکراین:

پیش پرداخت بهای گاز روسیه در دستور مذاکرات نیست

روسیه,گاز

تهران - ایرنا - ˈآرسنی یاتسنیوکˈ نخست وزیر موقت اوکراین روز سه شنبه گفت که موضوع پیش پرداخت بهای گاز دریافتی از روسیه در دستور کار مذاکرات سه جانبه 5 خرداد در برلین نیست.

به گزارش خبرگزاری روسی ایتارتاس از کی یف ، یاتسنیوک گفت: از آنجا که طرف روسی با حل و فصل مناقشه بهای گاز موافقت نمی کند ، موضوع پیش پرداخت بهای گاز نمی تواند در دستور کار روابط قراردادی باشد.

روسیه ، اوکراین و کمیسیون اروپا موافقت کرده اند که روز 26 ماه مه (5 خرداد) در برلین برای انجام مذاکرات مربوط به گاز تشکیل جلسه دهند.

ˈالکساندر نوواکˈ وزیر انرژی روسیه ، ˈیوری پرودانˈ سرپرست وزارت صنایع اوکراین و ˈگانتر اوتینگرˈ کمیسر انرژی اتحادیه اروپا نمایندگی سه طرف را در این مذاکرات بر عهده دارند.

نوواک روز گذشته (دوشنبه 29 اردیبهشت) پس از دیدار و گفتگو با کمیسر انرژی اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت که اگر اوکراین بدهی خود تا اول ماه آوریل را پرداخت کند ، روسیه می تواند درباره تخفیف به اوکراین بحث کند اما بازگشت به قیمت های سه ماهه اول سال 2014 غیرممکن است.

وی گفت: به اعتقاد ما محاسبه قیمت 268 دلار بر هر یک هزار متر مکعب گاز در بحث های مربوط به قیمت گاز غیرممکن است . این قیمت بر اساس قراردادی بوده که تمدید نشده است.

نوواک به خبرنگاران گفت: اکنون قیمتی که می تواند مد نظر قرار بگیرد 485دلار برای هر یک هزار متر مکعب گاز است و قیمت 268 دلار از میانگین قیمت اروپا نیز پایین تر است.

پیش از این ، سرگئی کوپریانوف سخنگوی شرکت روسی گازپروم اعلام کرده بود که این شرکت صورتحساب اولیه ماه ژوئن را بر اساس حجم قراردادی 114 میلیون متر مکعب گاز در روز تهیه و برای شرکت ˈنفت وگازˈ اوکراین ارسال کرده است.

وی افزود: نفت وگاز اوکراین باید این صورتحساب را تا پیش از روز دوم ژوئن بپردازد و از روز سوم ژوئن این شرکت گاز برای مشتریان اوکراینی را به مقداری که پول آن را قبلا پرداخت کرده باشد دریافت می کند.

در حال حاضر بدهی شرکت ˈنفت وگازˈ اوکراین بابت گاز دریافتی از روسیه حدود 3.5 میلیارد دلار است.

مترجمام**1078**1547
کد N293278