مجارستان صادرات گاز به اوکراین را آغاز کرد

اوکراین,گاز

تهران، ایرنا- رسانه های محلی مجارستان گزارش دادند، این کشور روز سه شنبه صادرات گاز طبیعی به اوکراین را به صورت تجاری و محدود آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بوداپست ،صادرات گاز مجارستان به کشور همسایه (اوکراین) پس از بیست روز آزمایش سیستم انتقال گاز اغاز شده است.

اوکراین انتقال دهنده بزرگ گاز طبیعی روسیه به اروپای مرکزی و غربی است ولی اتحادیه اروپا مشوق ایجاد این ظرفیت فنی برای پس فرستادن گاز روسیه در صورت قطع صدور گاز این کشور به اوکراین بر سر بروز مناقشه فعلی شده است .

روزنامه تجاری ˈ ویلاگازداساگ ˈ به نقل از منابع شرکت ˈ FGSZ Zrt ˈ متصدی شبکه خط لوله از مجارستان نوشت: حدود 2.46 میلیون متر مکعب گاز روز سه شنبه به اوکراین تحویل داده شده است.

به نوشته این روزنامه،برای آزمایش این سیستم از اول ماه مه، مقادیر اندکی گاز در حدود 22500 مترمکعب در روز برای اوکراین ارسال شده است.

براساس گزارش های قبلی این شرکت ، مجارستان قادر به ارسال روزانه 16 میلیون متر مکعب گاز به اوکراین است.

گاز پروم شرکت گاز دولتی روسیه هفته گذشته هشدار داده بود که ممکن است صادرات گاز به اوکراین را در سوم ژوئن متوقف کند.

این اقدام در راستای جنگ های قبلی بر سر انرژی صورت گرفت که پیش از این به ایجاد محدودیت در صدور گاز به حدود 20 کشور اروپای غربی و جنوبی منجر شده بود.

روسیه به دنبال سقوط رژیم تحت حمایت خود در کی یف در ماه فوریه، تاکید کرده که اوکراین باید بدهی های قبلی اش را پرداخته و برای تحویل گاز در آینده، قیمت گاز دریافتی را پیش برداخت کند.

مترجمام 1403 ** 1917
کد N293274