لاریجانی بر ایجاد شبکه اطلاع رسانی برای ایرانیان خارج از کشور تاکید کرد

لاریجانی,خبر

تهران- ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی گفت: ایرانیان خارج از کشور به دلیل اطلاعات نادرستی که به آنان داده می شود دچار یکسری سوء تفاهمات شده اند که می توان با ایجاد یک شبکه اطلاع رسانی، اخبار و اطلاعات صحیح را به آنان منتقل کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا به نقل از خبرگزاری خانه ملت، رییس مجلس شورای اسلامی امروز (سه شنبه30 اردیبهشت ماه) در دیدار با اعضای هیات رییسه فراکسیون فرهنگی، اقتصادی ایرانیان خارج از کشور افزود : یکی از مهمترین کارهایی که می توان در این برهه زمانی انجام داد، تسهیل سرمایه گذاری ایرانیان خارج از کشور است که علاقه به فعالیت اقتصادی در ایران دارند.

رییس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بحث سربازی ایرانیان خارج از کشور ازجمله موانع اصلی درخصوص حضور آنان و ترس از رفت و آمد به داخل کشور است که این مسئله روی زبان فارسی آنان تاثیر بسزایی دارد و آنها را از فرهنگ ایران دور می سازد و برای این موضوع نیز باید فکری شود.

وی با اشاره به بحث تابعیت دوگانه برخی از ایرانیان خارج از کشور و منع قانونی که دراین خصوص وجود دارد، خاطرنشان کرد: هر کشوری با این موضوع به روش خود برخورد می کند و این مساله نیاز به بحث و بررسی حقوقی بیشتری دارد و نمی توان به راحتی دراین زمینه اظهارنظر کرد.

لاریجانی درخصوص اشتغالزایی متخصصان فاقد شغل ایرانی در خارج ازکشور اظهار کرد: جنبه دیگر این مساله، کمک به ایجاد زمینه اشتغال افراد متخصص مانند پزشکان است که تعداد آنان در داخل کشور زیاد است و می توان از طریق ایجاد جایگاه حقوقی و رسمی، افرادی که برای داشتن شغل به خارج از کشور می روند و به صورت فردی فعالیت می کنند ،بدان جایگاه حقوقی دهیم.

عباس رجایی رییس فراکسیون فرهنگی، اقتصادی ایرانیان خارج از کشور گفت که این فراکسیون دارای 5 کارگروه شامل کارگروه فرهنگ و اقوام با حوزه فعالیت اندیشه و گسترش زبان فارسی و فرهنگ و هنر، کارگروه علمی-آموزشی در حوزه اکتشافات و اختراعات، کارگروه فناوری های نوین با حوزه فعالیت نانو و علوم هسته ای و زیست محیطی، کارگروه اقتصادی و بازرگانی با حوزه فعالیت تولیدات صنعتی، گردشگری، نفت، گاز صنایع پولی و دفاعی و کارگروه قضایی به منظور بررسی مشکلات حقوقی و کنسولی است.

فراکسیون فرهنگی، اقتصادی ایرانیان خارج از کشور در مجلس یک ماه پیش تشکیل شده است که ریاست آن را عباس رجایی بر عهده دارد و سیداحمدرضا دستغیب نایب رییس اول، نوری نایب رییس دوم و سیدهادی حسینی به عنوان سخنگو انتخاب شده اند و با دبیرخانه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور که زیر نظر معاونت اجرایی رییس جمهور است و کارهای بخش دولتی را انجام می دهد، همکاری دارد.

شبک**1983** 1917
کد N293255