ریشه یابی چرایی تذکر صریح رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به رسانه های منتقد دولت یازدهم

دولت یازدهم,حسن روحانی

لحن دیروز رئیس ستاد کل نیروهای مسلح درباره رئیس جمهور، رسانه های منتسب به نیروهای مسلح و ضرورت وحدت درکشور بیش از همه نشان دهنده اعتراض درونی به مناسبات رسانه های منتقد دولت است.

محمود عزیزی: فیروزآبادی روز گذشته در جمع فارغ التحصیلان دانشگاه دفاع ملی از «ضرورت وحدت» گفت. اینکه مسئول ایجاد وحدت همه مردم هستند و «مدیران و مسئولین سیاسی و رسانه‌ای باید جلوی تفرقه‌ها را بگیرند.» در یک فراز از سخنانش هم از خطاهای رسانه های منتسب به نیروهای مسلح صحبت کرد. گفت «برابر مشی و منویات رهبری حرکت نمی‌کنند.» در انتها هم با لحنی جدی تاکید کرد: آنها باید روش‌شان را اصلاح کنند «و الا ما با آنها برخورد می‌کنیم.»

سردار فیروز آبادی به دلیل جایگاهش در ستاد کل نیروهای مسلح نقش نظارتی بر همه نیروهای مسلح دارد. او البته از سالهای دور با حسن روحانی کار کرده است.در دورانی که فیروزآبادی در قرارگاه خاتم الانبیا حضور داشت، روحانی دو سال از 1364 تا 1366 ریاست این مرکز را بر عهده داشت.

دهه 70 رابطه این دو در قالب شورای عالی امنیت ملی دنبال شد و بسیاری از جلسه های شورای عالی امنیت ملی محل شور و بحث این دو مقام ارشد بود. شاید از همین شناخت است که فیروز آبادی می گوید: «باید به این رئیس‌جمهور افتخار و شکرگزار وجود ایشان باشیم » عبارتی که سال 92 هم یک بار آن را بیان کرد و گفت که اصل وجود دکتر روحانی« موجب امیدواری، شور و نشاط‌ ملت» ما شده است. بعد هم خدا را شکر گفت و اظهار داشت: «خدا را شکر می‌کنیم که خدای متعال برای این عرصه از اداره دستگاه اجرایی کشور چنین ذخیره‌ ای را برای کشور ما حفظ کرده است.»

فیروزآبادی در دولت  احمدی نژاد به مرور از او فاصله گرفت. فروردین سال 92 به انتقاد از سفر استانی رئیس جمهور وقت به سمنان پرداخت و تحویل پرچم و نماد ملی کشور از سوی رئیس جمهور به مشایی را «غیرقابل توجیه» خواند.9 روز بعد از آن اظهار نظر هم به سخنان احمدی نژاد اعتراض کرد.
احمدی نژاد در سفر استانی به خوزستان نقلی قولی را بیان کرد که موجب شد فیروزآبادی از لفظ«جوسازی مقام محترم رئیس جمهوری» استفاده کند.

احمدی نژاد در جمع مردم به حرفهای مخالفان دولت اشاره و گفته بود که به او گفته اند:«اگر رویت را زیاد کنی، پدرت را در می آوریم.» فیروزآبادی این سخنان را به شدت مورد انتقاد قرار داده و گفته بود:«جو سازی مقام محترم رئیس جمهوری، آقای دکتر احمدی نژاد در سفر به استان خوزستان غیر قابل قبول و مایه تشویش اذهان عمومی است. ملت ایران نشان داده است که همه خواستار عدالت بوده و شهدای این ملت فدائیان عدالت هستند، لذا امیداریم ایشان به این گفتمان خاتمه دهند.»

همین سابقه است که موجب می شود فیروزآبادی حمایت تمام قد از روحانی را رسانه ای کند.اظهار نظر او در 17 مرداد 92 چند روز قبل از رای گیری در مجلس در خصوص وزرای روحانی هم بی سابقه بود.رییس ستاد کل نیروهای مسلح در آن تاریخ حمایت مجلس از تشکیل دولت را «انتظار مردم از قوه مقننه» عنوان کرد. پس از آن هم او بار دیگر در ۱۳ آبان ۱۳۹۲ در همایش فرماندهی و مدیریت انتظامی از مذاکره کنندگان هسته ای اعلام حمایت کرده و می گوید:«همانطور که رهبر انقلاب فرمودند ما از مذاکره‌کنندگان هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران حمایت می‌کنیم.»

اظهارات روز گذشته او را محافل سیاسی بعد از تذکری می دانند که از سوی مسئولان ارشد نظام در خصوص برخی سیاه نمایی ها نسبت به دولت از سوی برخی رسانه های منتقد صورت گرفته است.خبرگزاری های فارس و تسنیمو سایتهای نسیم و مشرق و نیز روزنامه جوان از جمله رسانه های منتسب به بسیج و سپاه پاسداران است.انتسابی که البته هیچ گاه به صورت رسمی تائید نشده است. علاوه بر اینها سایتهای متعدد دیگری نیز وجود دارد که به صورت جریان سایه عمل می کنند.
با این حال سخنان فیروز آبادی و استفاده او از عبارت«رسانه های منتسب به نیروهای مسلح» نشان می دهد که سخنان جدید رئیس ستاد کل نیروهای مسلح بیش از یک توصیه است.

موضوعی که حسام الدین آشنا مشاور فرهنگی رییس جمهور طی مطلبی کوتاه در صفحه شخصی خود در فیس بوک نوشت: "شاید سخنان ریاست ستاد مشترک تذکر نیست فرمان است.

/27212

کد N293133