روحانی سرشناس تاجیکستان: جنگ در سوریه جهاد نیست

اندیشه

دوشنبه ـ ایرنا - ˈاکبر توره جان زادهˈ از روحانیون معروف و سیاستمدار تاجیکستان گفت: جنگ علیه دولت بشار اسد در سوریه جهاد نیست بلکه حضور شهروندان دیگر کشورها در این کشور به جز ضلالت و مخالف با شریعت محمدی (ص) چیز دیگری نیست.

ˈتوره جان زادهˈ سه شنبه در گفت وگو با رسانه های محلی در تشریح واژه ˈجهادˈ گفت: جهاد در دین مقدس اسلام به معنای دفاع از مرز و بوم کشور مسلمان در مقابل دشمنان خارجی ، حفاظت از دین ، خانواده و تعلیم و تربیت فرزندان تعبیر می شود.

این روحانی تصریح کرد: خاندان بشار اسد طی 40 سالی که زمام امور سوریه را در اختیار دارند هیچ گونه محدودیت دینی در این کشور اعمال نکردند و زد وخوردهای نظامی در این کشور نیز به دلیل دخالت خارجی و گروه بندی های سیاسی است.

وی گفت: حکومت سوریه هیچ گونه محدودیتی را علیه اهل تسنن اعمال نکرده است بنابراین نباید جنگ علیه حکومت بشار اسد را جهاد گفت.

وی تاکید کرد: اصول جهاد این چنین است که اگر کشورهای غیراسلامی به یک کشور اسلامی حمله کنند و مسلمانان این کشور توانایی مبارزه با غاصب را نداشته باشند ، در این حال جهاد به مسلمان دیگر کشورها فرض خواهد شد اما به نام ˈجهادˈ به کشور سوریه رفتن اشتباه بزرگی است.

وی گفت: برخی کشورها از حمایت جمهوری اسلامی ایران از حزب الله لبنان از طریق سوریه ناراضی هستند به این دلیل که حزب الله مثل یک استخوان در گلوی رژیم اشغالگر فرو رفته است، رژیمی که باعث جنگ کنونی در سوریه شده است.

توره جان زاده اظهار داشت: بر همگان معلوم است که امروز حزب الله لبنان رفتار ژاندارمی ر‍ژیم غاصب صهیونیستی در منطقه را از بین برده است.

وی گفت: امروز کشورهای غربی و عربستان سعودی برای حمایت از مخالفین دولت بشار اسد مبالغ زیادی را هزینه می کنند و حتی در قلمرو کشور سعودی ده ها شبکه تلویزیونی به زبان های مختلف به ویژه به زبان تاجیکی جوانان را به جهاد علیه دولت مردمی سوریه دعوت می کنند.

آساق**ه.ص**1663**1392
کد N293089