رییس مرکز مطالعات خاورمیانه صربستان خواستار همکاری با موسسات اسلام شناسی ایران شد

مراکز اسلام شناسی,صربستان و ایران

بلگراد-ایرنا- موسس و رییس مرکز مطالعات خاورمیانه صربستان روز سه شنبه در نشستی با سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلگراد ، برای برگزاری سمینار و نشست های مشترک با موسسه های ایرانی ابراز علاقه کرد.

به گزارش ایرنا، ˈایوان ایوب کوزتیچˈ که نگارش رساله دکتری خود در رشته اسلام شناسی در بالکان را در دست تهیه دارد، در دیدار با ˈمجید فهیم پورˈ با یادآوری اینکه شبه جزیره بالکان دروازه عبور آیین اسلام به قاره اروپاست،افزود : بالکان از دیر زمان اهمیت ژئوپولیتیکی خاصی برای غرب و شرق داشته و دارد.

وی گفت : این منطقه از یک سو محل تقاطع دو تمدن مهم شرق و غرب بوده و از سوی دیگر مرز میان دو آیین بزرگ الهی اسلام و مسیحیت است، به همین دلیل برگزاری نشست های مشترک و تبادل سفر کارشناس های صربستان و ایران حائز اهمیت است.

کوزتیچ که درباره اسلام شناسی در کشورهای عربی کتابی نوشته و به زبان عربی آشنایی کامل دارد، گفت : بالکان از جمله مناطقی در اروپاست که اسلام در آن وارد شده و به این لحاظ موسسه ما تمایل دارد که تحقیقات خود را با مراکز مهم تحقیقاتی در جهان به ویژه ایران به سطح مطلوبی برساند.

وی به فعالیت های خود از جمله سخنرانی برای اساتید دانشگاه ها و برگزاری سمینارهای مختلف در بلگراد اشاره کرد و گفت: ایران کشوری است که در تمامی زمینه ها از جمله علوم مختلف به پیشرفت های چشمگیری دست یافته و کارشناسان و محققین ایرانی در رابطه با اسلام شناسی جایگاه ویژه ای دارند.

این کارشناس صرب که مطالعات و کارهای تحقیقاتی متعددی درباره اسلام دارد به داشتن روابط بسیار خوب با سفارتخانه ها و سفرای مقیم صربسان به ویژه سفرای کشورهای اسلامی اشاره کرد و گفت : بلگراد از لحاظ تحقیقات اسلام شناسی و منابع تحقیقاتی نسبت به سارایوو در رتبه پایین تری قرار دارد، اما به لحاظ تعداد دانشمندان، محققین، مراکز تحقیقاتی و علمی دارای امکانات بالایی است. کوزتیج در پاسخ به پرسش سفیر ایران در مورد نام شبهه برانگیز کتاب ˈآزار و اذیت های اسلامˈ که نوشته اوست، گفت : منظور ما از انتخاب این عنوان تشریح مواضع افراد و جریان هایی است که نگاهی دیگر به اسلام دارند.

وی با بیان اینکه در این کتاب ضمن معرفی تاریخ، فرهنگ، فلسفه و تفکرات اعراب از اسلام و حقانیت اسلام دفاع شده است، گفت : کتاب مذکور به زبان صربی است و در صورت حل مشکلاتی نظیر بودجه ، به زبان انگلیسی هم ترجمه خواهد شد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلگراد نیز در این دیدار با تشریح برخی از معضلات جهان امروز که ناشی از دین گریزی و استفاده ابزاری از عقایدی که به جای واقعیت ریشه در منافع سیاسی و شخصی دارند، به مراکز متعدد و گسترده اسلام شناسی در تمامی شهرهای کشورمان اشاره کرد و مخاطب خود را با تحولات سیاسی، اجتماعی و علمی ایران در طی 35سال گذشته آشنا کرد.

فهیم پور همچنین به وابستگی پدیده های علمی و اجتماعی به یکدیگر، نقش دانشمندان و محققان در تبیین و ساختار بندی کردن افکار به رغم مخاطرات آن برای اندیشمندان را بسیار تاثیر گذار و با اهمیت خواند و امام خمینی (ره) را متفکری بزرگ که اسلام را آنگونه که واقعی است، بیان و معرفی کرد.

وی همچنین از کوزتیچ در این نشست که در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بلگراد برگزار شد ، خواست که به منظور آشنا کردن سایر محققان با آراء و اندیشه های بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تحقیقاتی در این خصوص انجام دهد.

فهیم پور آمادگی سفارت جمهوری اسلامی ایران را برای همه نوع همکاری با مرکز مطالعات خاورمیانه صربستان اعلام کرد.

سفیر ایران در صربستان همچنین به امکانات رایزنی فرهنگی سفارت ایران در بلگراد اشاره و ترجمه بیش از یکصد کتاب به زبان صربی از جمله نهج البلاغه و چاپ نشریه ˈنورˈ را از فعالیت های این بخش عنوان کرد.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلگراد همکاری موسسه تحقیقاتی خاورمیانه صربستان با مرکز فرهنگی کشورمان را گامی نخست برای شروع این گونه همکاری ها برشمرد.

اروپام**2061** 1447**1010
کد N293088