معاون قوانین مجلس: کارگروه تنقیح قوانین متناسب با اقتصاد مقاومتی تشکیل می شود

کارگروه تنقیح قوانین,مقاومت 92

تهران - ایرنا- معاون قوانین مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که کارگروهی مشترک میان این معاونت و وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تنقیح قوانین متناسب با سیاست های اقتصاد مقاومتی خبر داد.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، «امیدوار رضایی» درباره جلسه امروز سه شنبه این معاونت با شورای هماهنگی وزارت امور اقتصادی و دارایی افزود: یکی از وظایف این معاونت کد گذاری قوانین و شناسنامه دار کردن در راستای تنقیح قوانین به منظور تعیین کد های قانونی است.

وی ادامه داد: کد قانونی به این معنی است که موضوعی را محور قرار می دهند و هر قانونی که در سال به تصویب برسد، حول این کد جمع بندی و قوانین بدست می آید و محوری برای قانون گذار است.

رضایی گفت: در گذشته چند جلسه بین معاونت قوانین و اعضای شورای هماهنگی امور حقوقی وزارت اقتصاد برگزار و نقطه نظرات مطرح شد که جلسه امروز به منظور جمع بندی نهایی 54 نوع کد حقوقی برگزار شد.

معاون قوانین مجلس افزود: با توجه به این که قرار است سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در قانون اعمال شود، در جلسه امروز دو طرف نقطه نظرات خود را در خصوص کد های قانونی مربوطه به امور اقتصادی مطرح کردند و اظهار نظر های کارشناسی خوبی صورت گرفت.

به گفته رضایی، این کدها در جلسه هفته آینده این معاونت مشخص شده و برای اجرا به تمام دستگاه های اجرایی ابلاغ می شود.

وی در خصوص اقدامات معاونت قوانین مجلس در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی گفت: بیست قدم در راه تنقیح کامل و جامع قوانین که در اجرای این سیاست اختلال ایجاد نکند، وجود دارد.

رضایی افزود: قدم اول در راستای تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی تفکیک کد های قانونی است که سر فصل و شناسنامه هر موضع قانونی این کد ها، قدم های بعدی برداشته می شود.

به گفته وی، در برخی از قوانین مانند مالیات و تجارت در مرحله پیشرفته تری قرار دارند، مقرر شده است قوانین دسته بندی شوند.

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: همچنین مقرر شد شورای هماهنگی امور حقوقی وزارت اقتصاد فهرستی از قوانین مزاحم در امور مالیات و تجارت که باید نسخ شوند، تهیه کرده و به معاونت قوانین مجلس ارایه کند.

رضایی ادامه داد: قوانین نظام پولی و بانکی یکی از اولویت های معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی است و کد های خاص قانونی به این موضوع اختصاص پیدا می کند.

وی افزود: در این راستا کارگروه مشترک بین معاونت قوانین مجلس و شورای حقوقی وزارت اقتصاد و دارایی به منظور اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تشکیل شده است.

وی اظهار داشت: این کارگروه، اطلاعات جلسات برگزار شده بین معاونت قضایی و شورای حقوقی وزارت اقتصاد را جمع آوری و در خصوص تعداد کد های قوانین اقتصادی تصمیم گیری می کند.

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی یادآور شد: قانون تدوین و تنقیح قوانین کشور در سال 1389 به تصویب رسید که بر اساس آن دستگاه های اجرایی موظف شدند قوانین خود را تنقیح کنند.

سیام**2025**1572
کد N293066