محمد قوچانی: همه جریان های سیاسی برای بیان نظرات خود باید رسانه داشته باشند

قوچانی,داوری

تهران - ایرنا - محمد قوچانی روزنامه نگار اصلاح طلب با بیان این که مهم ترین عامل برای داشتن یک جامعه سیاسی و مدنی پویا و زنده فعالیت های حزبی و رسانه ای شفاف و علنی است گفت: همه جریان های سیاسی باید رسانه خاص خود را داشته باشند تا از طریق آن نظرات خود را بیان کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمد قوچانی» عصر سه شنبه در مناظره با «عبدالرضا داوری» مدیرمسوول سابق روزنامه شهروند که در محل حزب اسلامی کار برگزار شد اظهارداشت: متاسفانه در سال های اخیر فضای رسانه ای به گونه ای شده که اکثر جریان های سیاسی از داشتن رسانه وابسته به خود محروم مانده اند.

وی ادامه داد: البته فارغ از بحث های سیاسی ، یکی از مشکلات بسیار جدی نیز تغییر فضای رسانه ای کشور است.

این فعال سیاسی و رسانه ای اصلاح طلب گفت: زاویه دید عبدالرضا داوری در بیان دیدگاهش را می پسندم چرا که وی در بین هواداران و همفکران آقای احمدی نژاد دیدگاه صریح و روشنی دارد اما متاسفانه همین جریان فاقد رسانه است که بخشی از آن مثل همه جریان های سیاسی به کاهلی دوستان ما برمی گردد.

قوچانی افزود: معمولا زمانی که ما در قدرت هستیم فکر می کنیم که از رسانه هایی که در نهادهای حکومتی وجود دارند می توانیم استفاده کنیم که به عنوان نمونه بعضی از آقایان در صدا و سیما که سال ها این سازمان را بیتوته کرده اند فکر می کنند رسانه ملی تا ابد می تواند در اختیار یک تفکر قرار بگیرد.** به همه جناح های سیاسی شناسنامه دار باید مجوز رسانه داده شود

در ادامه این مناظره عبدالرضا داوری گفت: من با نظر آقای قوچانی موافقم که مجالی برای بحث آکادمیک وجود ندارد و معتقدم باید به چرایی شکل گیری مطبوعات و روند ها و شکاف های اجتماعی، سیاسی و طبقاتی مطبوعات و آنچه که موثر بوده بپردازیم.

در بخش دیگری از این مناظره محمد قوچانی به سخنان اخیر سرلشگر فیروزآبادی اشاره کرد و گفت: من برای اولین بار از سخنان سرلشگر فیروزآبادی در مورد مطبوعات خوشحال شدم. یکی از مشکلات رسانه ای در کشور ما بروز قدرت رسانه های حاکمیتی است که این رسانه ها اعم از دولتی، نظامی و امنیتی و حتی شهرداری است و در به وجود آمدن این شرایط هر دو جناح سیاسی نقش پررنگی ایفا کرده اند؛ به دلیل این که در کشور ما ساختار ایجاد رسانه، طبیعی نبوده و مثل همه ارکان تجدد، وارداتی بوده است.

وی افزود: ساختار رسانه نیز به صورت معیوب شکل گرفته و به صورتی که در غرب، رسانه از نهاد تجارت و عمومی بالا آمده ، شکل نگرفته است.

قوچانی تصریح کرد: ما در غرب با رسانه های 400 الی 500 ساله مواجهیم. برای همین، رسانه را در غرب، رکن چهارم دمکراسی می نامند اما رسانه در کشور ما از آغاز توسط نهاد دولت ایجاد شده و برای مثال، امیرکبیر که یکی از بنیانگذاران تجدد آمرانه است در کنار باقی مراکز تجدد، رسانه هم ایجاد می کند. در زمان پهلوی اول هم همینطور است.

مدیرمسوول نشریه مهرنامه خاطرنشان کرد: پس از انقلاب نیز هر جناحی روی کار آمده به این فکر کرده که از کدام رسانه استفاده کند و بدتر از همه، رسانه های امنیتی و نظامی است. رسانه شهرداری هم یک انحراف از رسانه است. وضع به جایی می رسد که یک نهاد نظامی که بسیار هم محترم است و همیشه باید محترم بماند، رسانه داری را جزو وظایف خود می داند و این کار درستی نیست چرا که خود را از شمولیت و تاثیرگذاری می اندازد؛ حتی رییس دولت سابق نیز با این نهاد، مرزبندی داشت.

وی افزود: فکر کنم منظور آقای فیروزآبادی در سخنان اخیرشان همین رسانه های نظامی و امنیتی باشد. به نظر من این گونه رسانه ها باید درباره ارزش های دفاع مقدس و جنگ که قابل توجیه هم است فعالیت کنند ولی آنها به عنوان یک رسانه رسمی جمهوری اسلامی و به عنوان یک جناح سیاسی فعالیت می کند و در قالب یک جناح سیاسی سخن می گویند و همین مساله باعث شده که سرلشکر فیروزآبادی واکنش نشان دهد. به نظر من چاره کار برخورد نیست بلکه سیستم رسانه مشکل دارد.

قوچانی افزود: به جز رسانه ملی، این سقف از تولید وظیفه حاکمیت نیست حاکمیت فقط باید کنترل کند به جز رسانه ملی همه رسانه ها باید به بخش غیردولتی واگذار شوند و به همه جناح های سیاسی شناسنامه دار باید مجوز رسانه داده شود این که رییس جمهور از رسانه شناسنامه دار سخن می گویند منظور ایشان همان افرادی اند که مخاطب آقای فیروزآبادی هستند و فقط نظر یک جناح را مطرح می کنند در حالی که از بیت المال هم استفاده می کنند به نظر من اگر سخنان فیروزآبادی جدی گرفته شود مبارک و میمون است.

این فعال سیاسی و رسانه ای اصلاح طلب در ادامه با اشاره به گفته عبدالرضا داوری مبنی براینکه رسانه ها برخورد تندی با دولت احمدی نژاد داشتند، گفت: این رسانه ها همان هایی بودند که به رییس دولت سابق مشروعیت دادند و می خواستند همان مشروعیت را پس بگیرند. احمدی نژاد در آغاز، شناخت کاملی از ساخت قدرت نداشت و گمان می کرد در قالب یک جریان سیاسی می تواند یک انقلاب در کشور انجام دهد و الیگارشی را حذف کند که نه تنها موفق نشد بلکه خود در حال درست کردن الیگارشی جدیدی در کشور بود.

قوچانی اضافه کرد: به اعتقاد من، هاشمی رفسنجانی، جریان اصلاح طلب و اصولگرا ، هر سه فاقد برنامه ریزی رسانه ای بودند.

این فعال سیاسی و رسانه ای اصلاح طلب، اولین رسانه مردمی جناح راست سنتی را روزنامه رسالت دانست و گفت: به نظر من با آنکه مواضع این روزنامه را قبول ندارم اما تداوم این رسانه مثبت است.

این روزنامه نگار خاطرنشان کرد:هاشمی، خاتمی و احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری خود فکر نکردند که باید جدای از رسانه های عمومی به بخش خصوصی نیز توجه کنند و برنامه جامع دراین زمینه نداشتند؛ تنها در مقابل یک روزنامه جریان مخالف ، روزنامه دیگر راه اندازی می شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال روزنامه شهروند در مقابل همشهری در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد راه اندازی شد که در انتخابات 88 از تریبون این روزنامه حملات شدیدی به رقیب انتخاباتی شد و این در حالی است که این رسانه مربوط به نهاد عمومی بود که این کار اشتباه بود؛ البته این اتفاق را در رفتار روزنامه همشهری در انتخابات 76 نیز مشاهده کردیم، با این تفاوت که آن زمان با روزنامه همشهری برخورد شد.

مدیرمسوول نشریه صدا گفت:جریان اصلاح طلب در پدید آمدن فضای رسانه ای کنونی نقش داشته و احساس من این است که دوستان اصولگرا در برهم زدن و برخورد با رسانه ها نقش بیشتری داشتند.

قوچانی افزود:جریان اصولگرا یک رسانه غیردولتی به غیراز روزنامه رسالت ندارد، البته روزنامه وطن امروز، در دوره احمدی نژاد راه اندازی شد و در همان دوره نیز تعطیل شد و حال که فعال شده است،آگهی های حکومتی را دراین رسانه می توانیم ببینیم.

وی خاطرنشان کرد: احمدی نژاد اگر رفتاری را که در دوسال آخر نسبت به رسانه ها و روزنامه ها داشت ، در آغاز دوران ریاست جمهوری و سال 88 نیز پیش می گرفت، به این وضعیت دچار نمی شد.

این فعال رسانه ای اصلاح طلب گفت: هاشمی رفسنجانی از گذشته خود درس گرفته و سعی می کند با ادبیات و گفتمان و رفتارهایی که انجام می دهد بخشی از نارسایی های گذشته را جبران کند.

قوچانی با بیان اینکه بعید می دانم احمدی نژاد از فضای سیاسی کشور خارج شود، اظهار داشت: احمدی نژاد در بین جریان اصولگرا، تنها کسی است که دارای پایگاه اجتماعی نسبتا روشنی است و قابلیت وارد شدن در عرصه عمومی را دارد، اما وی هیچ اعتقادی به رسانه مدرن و نهاد سیاسی مدرن ندارد و حتی بارها علیه حزب صحبت کرده است.

این روزنامه نگار ادامه داد: وقتی که ما از توده مردم صحبت می کنیم در حقیقت می خواهیم چیزی را پنهان کنیم ، در حالیکه درست این است که ما از شکل گیری گرایشات سیاسی و اجتماعی مردم در قالب احزاب و گروه ها حمایت کنیم.

این فعال رسانه ای اصلاح طلب گفت: معتقدم بعد از انقلاب اسلامی روزنامه نگاران و رسانه هایی مستقل از حاکمیت داشته ایم و اگر قرار است در دوره آقای روحانی وعده ای داده شود،آن وعده، نظام جامع رسانه ای است که باید مورد توجه قرار گیرد.

قوچانی افزود:از ایده جدایی رسانه از حاکمیت و در عین حال ارتباط شناسنامه دار ، هدفمند و برنامه ریزی شده با قدرت دفاع می کنم و احساس من این است که رسانه ها و سردبیران آن باید در حد یک وزیر به رسمیت شناخته شوند و با حاکمیت ، مذاکرات شفاف و روشن داشته باشند.

وی با طرح این سوال که صداوسیما در طول دولت احمدی نژاد چگونه با وی برخورد کرد و حال چگونه با دولت روحانی برخورد می کند، اظهار داشت: صداوسیما همان رفتاری را که در دو سال آخر با احمدی نژاد داشت که به قول برخی انحرافی شده بود ، امروز با دولت دکتر روحانی دارد.

مدیرمسوول هفته نامه صدا ادامه داد: رفتار صدا و سیما در برخورد با موضوع هدفمندی یارانه ها به گونه ای بود که تبلیغات معکوس را انجام داد.

این فعال رسانه ای اصلاح طلب گفت: در موضوع سیاست خارجی نیز ، اتاق خبر صداوسیما که ما نمی دانیم از کجا هدایت می شود برخوردشان ناجوانمردانه است.

قوچانی خاطرنشان کرد:همچنین رسانه های متعدد و متکثری که به برخی نهادها وابسته هستند، موجی را علیه دولت دنبال می کنند.

وی افزود: در حال حاضر که دولت منتخب مردم مستقر است ، تذکراتی که به رسانه های نزدیک دولت داده می شود، عجیب و غریب است.

این روزنامه نگار اضافه کرد: وقتی رییس جمهور در سیستان و بلوچستان کاری انجام می دهد، چون زورشان به رییس جمهور نمی رسد به رسانه های حامی وی تذکر می دهند.

این فعال رسانه ای گفت: انتقاد من به دولت روحانی این است که آنقدر که باید و شاید به نظام جامع رسانه ای مستقل از حکومت فکر نمی کند و این اشتباهاتی در تداوم اشتباهات دولت های گذشته است.

وی با بیان اینکه روزنامه کیهان امروز تعبیراتی را درباره رییس جمهوری به کار می برد که در دو سال آخر احمدی نژاد به کار می برد، افزود: چه زمانی در دوره احمدی نژاد در یک مذاکرات حساس مثل مذاکرات هسته ای، گروهی مثل روزنامه کیهان از به نتیجه نرسیدن مذاکرات ابراز خوشحالی می کردند؟

قوچانی تصریح کرد:در زمان احمدی نژاد نه تنها رسانه های اصلاح طلب بلکه رسانه های اپوزیسیون نیز از اینکه در بحث هسته ای به توافقی می رسیدیم ، دفاع می کردند اما حال، در یک رسانه مربوط به جریان اصولگرا ، تعبیر «جام زهر» به کار برده می شود.

این فعال رسانه ای اصلاح طلب گفت: آیا جریان های اصلاح طلب می توانستند توافق هسته ای را در دوران احمدی نژاد جام زهر بنامند؟ البته ما این کار را نمی کردیم چرا که اعتقاد داریم باید از یک مسئله ملی به صورت ملی دفاع کنیم.

قوچانی افزود: اگر قرار است احمدی نژاد برگردد و درسی از گذشته بگیرد، آن درس این است که به حوزه نخبگی در رسانه نمی توان بی اعتنا بود.**احمدی نژاد هنوز اصولگرا است

عضو حزب کارگزاران سازندگی،احمدی نژاد را فردی اصولگرا دانست و گفت: رییس دولت سابق می خواهد خود را به جریان دیگری منتسب کند.

ویادآور شد: احمدی نژاد به عنوان رییس جمهوری به گونه ای برخورد داشت که هر اپوزیسیونی این رفتارها را نداشت.

قوچانی درباره انتقاداتش نسبت به آیت الله هاشمی رفسنجانی هم گفت: من در گذشته نسبت به عملکرد وی انتقاد داشته ام و بر آن استوار هستم و بر این تاکید می کنم که هاشمی در نامزدی انتخابات مجلس شورای اسلامی اشتباه کرد.

وی اضافه کرد: اما آیت الله هاشمی رفسنجانی تغییر کرده و شاید انتقادات من هم تغییر یافته باشد که به عنوان نمونه بنده طرفدار چپ مذهبی بوده ام و حال تصور می کنم تفکرم باید تغییر یابد.

قوچانی در ادامه پیرامون شخصیت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هاشمی رفسنجانی یکی از مولفان جمهوری اسلامی است و هرچه درباره اقتدارش گفته شود بر حسنات وی افزون می گردد.

وی همچنین اقتدار را قدرت مشروع دانست و گفت: اقتدار به معنای آن نیست که در یک انتخاباتی رییس جمهور شوید ، اقتدار یعنی که قدرتی داشته باشید که دارای مبانی باشد و جامعه به آن تمکین کند.

وی یادآور شد: احمدی نژادی که از هاشمی به انتقاد می پرداخت زمانی رییس ستاد انتخاباتی هاشمی در یکی از نقاط بوده و حتی رحیمی یکی از مدیران میانی دولت سازندگی محسوب می شد و در خدمت هاشمی بود.

این روزنامه نگار هاشمی رفسنجانی را جزو خوش فکرترین نیروهای بعد از انقلاب معرفی کرد و گفت: البته این خوشفکری به معنی آن نیست که از وی انتقاد نکنیم.

قوچانی یادآور شد: هاشمی رفسنجانی رییس آلیگارشی و جریانات مطرح شده نبوده و حتی جریانی قصد تخریب وی را داشته است.

وی ادامه داد: امام در جریانات ماجرای مک فارلین بوده اند و نسبت هایی که به برخی افراد زده شده کذب محض است.

وی در ادامه به دفاع از هاشمی رفسنجانی پرداخت و گفت: هاشمی امروز در مقابل رای مردم فروتن است و بسیاری از تخریب ها جریان دار می باشد.

این روزنامه نگار در ادامه درباره انتقادات به فرزندان هاشمی گفت: بنده نسبت به آنها انتقاداتی را داشته ام و نسبت به خود شخص هاشمی هم در گذشته مقالاتی را نوشته ام اما جریانات فعلی که به انتقاد می پردازند دارای هدف مشخصی می باشند.

قوچانی در ادامه خطر ادامه موج عوام گرایی و پوپولیسم دولت سابق را یادآور شد و گفت: این خطر در آینده ادامه می یابد و باید از آن مراقبت کرد.** سیاست توقیف رسانه ها

مدیر مسوول سابق روزنامه شهروند امروز گفت: سیاست توقیف نسبت به رسانه ها و مطبوعات را مناسب نمی دانم چرا که به سبب جرم یک نویسنده سیاسی نباید یک خبرنگار ورزشی یا فرهنگی بیکار شوند.

عبدالرضا داوری افزود: در شرایط جهانی امروز بستن رسانه ها نمی تواند جریان قابل اتکایی باشد و این روش های توقیف در فضای گسترش رسانه ای مجازی صحیح نیست.

وی ادامه داد: امیدواریم به روزی برسیم که نظام جامع رسانه ای تدوین شود و به نقطه ای برسیم که راه تذکر ، به توقف یک تریبون ختم نشود.

سیام(3)**9254**7261**ج.م**9132 **1449
کد N293062