برای شرکت در چهارمین اجلاس سران سیکا

رئیس‌جمهور وارد چین شد

ايران,رييس‌جمهور,جمهوري چين,حسن روحاني

رئیس‌جمهور که برای شرکت در چهارمین نشست سران کنفرانس تعامل و اقدامات جهت اعتمادسازی در آسیا (سیکا) به شانگهای سفر کرده است، دقایقی قبل وارد چین شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، انجام ملاقات‌های دوجانبه در حاشیه اجلاس و همچنین برگزاری نشست مطبوعاتی از جمله برنامه‌هایی است که در این سفر دو روزه مورد توجه قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر امور خارجه چین، معاون شهردار شانگهای، نماینده وزارت خارجه چین در اجلاس سیکا، سفیر چین در تهران، سفیر ایران در پکن و برخی اعضای سفارت ایران در چین برای استقبال از حسن روحانی در فرودگاه شانگهای حضور داشتند.

ایده تشکیل سازمان سیکا یا کنفرانس تعامل و اقدامات، تدابیر و راه‌های دستیابی به اعتمادسازی در آسیا در سال 92 و به ابتکار سلطان نظربایف، رییس‌جمهور قزاقستان مطرح و در سال 1996 رسما تشکیل شد.

اولین و دومین اجلاس سران سیکا در شهر آلماتی پایتخت قزاقستان و اجلاس سوم هم در استانبول ترکیه برگزار شد.

نشست سران سیکا هر چهار سال یک بار و اجلاس وزرای خارجه هر دو سال یک بار برگزار می‌شود.

در حال حاضر این اجلاس 22 عضو دارد و در برگیرنده دوازده عضو ناظر مشتمل بر سازمان‌های بین‌المللی و تعدادی از کشورها از جمله سازمان ملل متحد، سازمان امنیت و همکاری در اروپا، اتحادیه عرب و کشورهایی چون مالزی، اندونزی، ویتنام، ژاپن، اوکراین، آمریکا و ... است.

از جمله کشورهایی که عضو این سازمان هستند می‌توان به ایران، قزاقستان، افغانستان، پاکستان، کره جنوبی، چین، روسیه، هند، فلسطین، مغولستان، قرقیزستان، ازبکستان، تاجیکستان، آذربایجان، تایلند، ترکیه و ... اشاره کرد.

انتهای پیام

کد N292972