نگرانی رهبر جهاد اسلامی نسبت به آینده مقاومت؛ آماده ورود به "ساف" هستیم

فلسطين

رهبر جهاد اسلامی با استقبال از توافق آشتی میان دو جنبش فتح و حماس، نسبت به آینده مقاومت اظهار نگرانی کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، "رمضان عبدالله شلح"، رهبر جهاد اسلامی از توافق آشتی میان فتح و حماس استقبال کرد، اما در عین حال نسبت به سلاح و آینده جریان مقاومت اظهار نگرانی کرد.

وی در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای "الحیاة" اظهار کرد: ما طرفی در دودستگی‌ها میان فتح و حماس نبودیم و به همین دلیل، طرفی در مسئله آشتی میان آن دو نیستیم، اما اساساً از هر گونه صلح و آشتی و آنچه که در خدمت ملت ما و مسئله فلسطین باشد، استقبال می‌کنیم، اما این امر مشروط به این است که به اصول ملی آسیبی وارد نشود.

وی افزود: علی‌رغم اینکه دو طرف به ما این اطمینان را داده‌اند که به جریان مقاومت خدشه‌ای وارد نمی‌شود، اما ما نسبت به آینده مقاومت نگران هستیم، اما بررسی این مسئله نیازمند ادامه‌ی تماس‌ها و هماهنگی با تمام گروه‌های فلسطینی به ویژه جنبش حماس است.

وی با بیان این که فتح و حماس به دلیل اینکه در بحران بودند، با یکدیگر آشتی کرده‌اند، گفت: دو طرف در بحران به سر می‌برند که این بحران‌ها شامل بحران حکمرانی غزه توسط حماس و بحران روند مذاکرات و بسته شدن چشم‌انداز سازش برای محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین است و علاوه بر این مسائل، مردم نیز با دودستگی میان فتح و حماس مخالف بودند.

شلح در ادامه گفت: امیدها و پیش‌بینی‌هایی نسبت به موفقیت آمیز بودن آشتی میان فتح و حماس وجود دارد، اما نباید سطح انتظارات بیش از حد بالا رود؛ چرا که موانع و پیچیدگی‌های بسیاری وجود دارد.

دبیر کل جهاد اسلامی اظهار کرد که جهاد در انتخابات مشارکت نخواهد کرد، اما جهاد آماده است که بر اساس "اصول سیاسی و سازمانی جدید" وارد سازمان آزادی بخش (ساف) شود.

این مقام فلسطینی تصریح کرد: مساله سوریه به نوبه خود مانع بزرگی به شمار می‌ آید، اما رخدادها در سوریه باید همگان را به سمت تلاش برای دست‌یابی به یک راه‌حل سوق دهد، نه آن که طرف‌ها را از یکدیگر دور سازد، آنچه که در سوریه رخ می‌دهد، نه تنها یک جنگ فرسایشی برای همگان است، بلکه هولوکاستی است که با آتش خود همه طرف‌های درگیر را می‌سوزاند و این همان خواسته اسرائیل و همپیمانان آن است،‌ چرا که دشمنانشان از تمامی طرف‌ها در سوریه می‌جنگند و بهتر از این چه می‌خواهند.

انتهای پیام

کد N292851