ناسا: روسیه نمی‌تواند به تنهایی فعالیت ایستگاه فضایی را تکمیل کند

سیاسی

رئیس سازمان هوا ‌- فضای آمریکا (ناسا) با رد نگرانی‌ها درباره اینکه یکی از بزرگترین کاوشگری‌های دنیا ممکن است قربانی عدم توافق‌های سیاسی شود، گفت: درگیری میان ایالات متحده و روسیه بر سر اوکراین بر فعالیت ایستگاه بین‌المللی فضایی اثر مخرب نمی‌گذارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشتیدپرس، اظهارنظرها از جانب چارلز بولدن، مدیر ناسا یک هفته پس از آن مطرح شد که روسیه هشدار داد احتمالاً همکاری با آمریکا را بر روی پروژه ایستگاه بین‌المللی فضایی پس از 2020 متوقف می‌کند.

اگر چه ژاپن، اروپا و کانادا از اعضای این پروژه محسوب می‌شوند، تمامی این پروژه به شاتل‌های سایوز روسیه بستگی دارد که فضانوردان را به ایستگاه فضایی منتقل کند. این کسپول‌ها از زمان خارج کردن یگان شاتلی ناسا مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چارلز بولدن به خبرنگاران در برلین گفت: هیچ یک از اعضای ایستگاه بین‌المللی فضایی نمی‌توانند به صورت یکجانبه از این پروژه خارج شوند و آن را متوقف کنند.

وی افزود: همکاری میان ناسا و روسکوسموس روسیه، بر روی ایستگاه فضایی مذکور در سال‌های اخیر اصلا تغییر نکرده است. این پروژه در مقابل روابط سرد و متزلزل میان مسکو و واشنگتن و تحریم علیه روسیه دوام آورده است.

بولدن در ادامه گفت که اگر به خاطر یک دلیل یا توانایی یک کشور این پروژه متوقف شود، سایر کشورها می‌توانند این پروژه را ادامه دهند. ناسا امیدوار است که کمپانی‌های خصوصی نظیر Space x بتوانند راکت‌ها و شاتل‌هایی را برای انتقال فضانوردان به این ایستگاه فضایی از اوایل 2017 بسازند.

انتهای پیام

کد N292673