گاردین: دعوت از سرکرده منافقین، اشتباه مکرر دولت کانادا در قبال ایران است

سیاسی

روزنامه گاردین در تحلیلی رویکرد اشتباه غرب درخصوص ایران را مورد انتقاد قرار داد و با اشاره به برنامه پارلمان کانادا در مورد وضعیت حقوق بشر ایران و دعوت از سرکرده منافقین برای سخنرانی در این برنامه، آن را نمونه‌ای دیگر از اشتباه‌های مکرر دولت کانادا در قبال ایران دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از انجمن دفاع از قربانیان ترور، در این مطلب آمده است: هم‌زمان با تلاش‌های غرب برای توافق با ایران، اوتاوا با پیگیری سیاستی اشتباه به انزوای ایران دامن زده و به مردم ایران نیز صدمه وارد می کند. برنامه هفته حقوق بشر ایران که در پارلمان کانادا برگزار شد نیز نمایانگر جنبه‌ای دیگر از رویکرد اشتباه اتاوا درخصوص ایران است. یکی از سخنرانان اصلی برنامه بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران، مریم رجوی، رهبر گروه افراط گرای مجاهدین خلق بود که تا همین اواخر توسط آمریکا و بریتانیا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته می‌شد. مجاهدین خلق که بسیاری از ناظران آن را گروهی فرقه‌ای می‌دانند بارها به خاطر سوء رفتار با اعضای خود مورد انتقاد سازمان ملل قرار گرفته است.

در خبر نشریه «نیشن» در هفته جاری نیز گزارش شد که حضور مریم رجوی در این برنامه باعث خودداری احمد شهید نماینده ویژه دبیر کل درخصوص وضعیت حقوق بشر ایران از ایراد سخنرانی و حتی حضور در این برنامه شد.

در دیگر انتقادات به این اقدام پارلمان کانادا آمده است که اگر می خواهید وضعیت حقوق بشر را در ایران ارتقا دهید، از رهبر گروهی برای سخنرانی دعوت نکنید که خود متهم به نقض شدید حقوق بشر است. مجاهدین خلق به خاطر حمایت از دیکتاتور سابق عراق و همکاری با نیروهای عراقی علیه ایران در زمان جنگ هشت ساله علیه ایران به شدت مورد نفرت ایرانیان است.

پیشتر الدار مامدوف، نویسنده پایگاه تحلیلی لوبلاگ نیز در تحلیلی بر نقش مجاهدین خلق در استفاده از حقوق بشر به عنوان عملی خصمانه و جنگ افروزانه برای دامن زدن بر پیچیدگی های موجود در امر سیاست ها در داخل ایران از منظر یک بیننده بیرونی و ابزاری برای خارج کردن فرایند سازش ایران و غرب از مسیر اصلی آن تاکید کرد.

در نتیجه گیری این بحث در مقاله آمده است: به نظر می رسد کانادا در حال تکرار اشتباهی است که آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی ده‌ها سال قبل در استفاده از گروه های رادیکالی مانند مجاهدین خلق مرتکب شدند .

انتهای پیام

کد N292669