ارتش تایلند رقبای سیاسی را به مذاکره دعوت کرد

تنش,حکومت نظامی

کوالالامپور- ایرنا – ˈچان اوکاˈ فرمانده ارتش تایلند روز سه شنبه چند ساعت پس از صدور فرمان حکومت نظامی در این کشور پس از یک دوره هفت ماهه تنش سیاسی از همه طرف های درگیر و رقبای سیاسی خواست برای پایان تنش ها وارد مذاکره شوند.

به گزارش ایرنا، وی در جمع خبرنگاران در بانکوک گفت وضعیت تایلند هنوز در حالت طبیعی قرار گرفته است و از دو طرف تنش های سیاسی دعوت می کنیم وارد مذاکره شوند. به دلیل این وضعیت نیز با استناد به قانون حکومت نظامی اعلام شد.

فرمانده ارتش از مخالفان و طرفداران دولت خواست به برخوردها و خشونت ها در این کشور پایان دهند و گفت به دلیل احتمال افزایش تنش و خشونت ها حکومت نظامی اعلام شده است و پس از بازگشت صلح و نظم به کشور حکومت نظامی لغو می شود.

ارتش تایلند تاکید دارد وضعیت کنونی حکومت نظامی است و کودتا اتفاق نیفتاده است.

ارتش تایلند از سال 1932 حدود 18 کودتای نظامی را در این کشور برنامه ریزی کرده است که برخی از آن ها در حد تلاش برای کودتا بوده است.

در تنش های هفت ماهه سیاسی تایلند حدود 30 نفر کشته و صدها نفر زخمی شدند.

سه نفر نیز 25 اردیبهشت براثر شلیک گلوله و پرتاب نارنجک به مرکز تجمع مخالفان دولت در بانکوک کشته شدند.

فرمانده ارتش تایلند در گفت وگو با خبرنگاران که شبکه های تلویزیونی این کشور آن را پخش می کردند، گفت که ارتش نمی توانست بیشتر از این تنش های سیاسی را تحمل کند.

گزارش دیگری حاکی است نیواتومرونگ بونسونگپایسان نخست وزیر موقت تایلند که 17 اردیبهشت پس از صدور حکم دادگاه قانون اساسی و عزل یینگلوک شیناواترا از نخست وزیری سکان قوه مجریه این کشور را در دست گرفت از ارتش خواست براساس قانون اساسی عمل کند.

وی در نخستین واکنش خود پس از حکومت نظامی در بیانیه ای از ارتش خواست تا در چارچوب قانون اساسی عمل کند و تاکید کرد هر اقدامی باید صلح آمیز و بدون خشونت، تبعیض و همراه با برابری و مبتنی بر حاکمیت قانون باشد.

آساق**1611
کد N292586