سفر بایدن به رومانی و قبرس

معاون رئیس‌جمهوری آمریکا امروز (سه‌شنبه) به رومانی سفر می‌کند تا بار دیگر در خصوص تعهد به آمریکا به حمایت از متعهدانش در شرق اروپا به این کشور در برابر بحران اوکراین اطمینان دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، جو بایدن، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا به دنبال سفر پیشین خود به اوکراین، لهستان و کشورهای حوزه بالتیک امروز (سه‌شنبه) در سفری سه روزه به این منطقه سفر خواهد کرد.

به گفته یک مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، هدف از این سفرهای بایدن نشان دادن حمایت همیشگی آمریکا به همه شرکای اروپایی‌اش است.

به گفته این مقام موضوع الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه و حمایت مسکو از جنبش‌های جدایی‌طلبانه در شرق و جنوب اوکراین که تحریم‌های اقتصادی از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا را به همراه داشته است، از موضوعات محوری گفت‌وگوی بایدن با رهبران رومانی و قبرس خواهد بود.

این مقام همچنین با اشاره به انتشار خبر دستور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای بازگشت نیروهای این کشور از مرز اوکراین گفت که واشنگتن تاکنون هیچ شاهدی بر عمل روسیه به این ادعایش ندیده است.

معاون باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در سفرش به بخارست همچنین در خصوص نقشی که رومانی می‌تواند در تامین انرژی اروپا و کاهش وابستگی آن‌ به روسیه ایفا کند، گفت‌وگو خواهد کرد.

روسیه 30 درصد نیاز گاز طبیعی اروپا را تامین می‌کند و اخیرا اوکراین را تهدید کرده است که به دلیل بدهی گازی انتقال این منبع با ارزش را متوقف خواهد کرد.

علاوه بر این، بایدن در سفرش به قبرس نیز تقویت تعهد این کشور به تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه روسیه را هدف قرار خواهد داد.

این در حالی است که قبرس محل زندگی هزاران روس زبان بوده و همچون اتحادیه اروپا نسبت به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه روسیه بی‌میل است.

انتهای پیام

کد N292473