خلیفه حفتر: هدفم پاکسازی لیبی از تندروهای اخوان‌المسلمین است

ایسنا نوشت:

خلیفه حفتر با بیان اینکه اقدامات کنگره ملی لیبی آن را به تونلی تاریک وارد کرده است، گفت: هدف از عملیات نظامی پاکسازی لیبی از تندروها و اخوان المسلمین است.

به گزارش سایت اینترنتی النشره، خلیفه حفتر، فرمانده سابق نیروهای زمینی ارتش لیبی در گفت‌وگویی مطبوعاتی اعلام کرد: من از دو سال پیش برای آغاز عملیات پاکسازی لیبی از گروه‌های تندرو مسلح در بنغازی و طرابلس برنامه‌ریزی می‌کردم.

وی افزود: من در طول این دو سال برای مجهز کردن نیروهای خود جهت مقابله با تروریست‌ها بین شهرهای مختلف گشتم.

حفتر تاکید کرد: من در طول فعالیت خود 40 تن را بازداشت کردم که علیه نیروهایم می‌جنگیدند. هدف من از عملیات نظامی پاکسازی لیبی از تندروها و گروه اخوان المسلمین است.

وی همچنین وعده داد که مسئولان ارشد پارلمان، دولت و اخوان المسملین را در صورتیکه مرتکب جنایت علیه ملت لیبی شوند، محاکمه کند.

حفتر با بیان اینکه از حمایت زیادی در میان ارتش لیبی برخوردار است، گفت: راهی که کنگره ملی حاکم به عنوان بالاترین مقام سیاسی کشور در پیش گرفته، این کنگره را به بیراهه کشانده است.

حفتر همچنین تاکید کرد: پاکسازی لیبی از تندروها و تروریست‌ها وظیفه‌ای ملی است.

از سوی دیگر، محمد حجازی، سخنگوی ارتش لیبی در گفت‌وگویی مطبوعاتی اعلام کرد که عملیات نظامی ارتش لیبی علیه تندروها تا زمان به هلاکت رساندن کامل این تروریست‌ها ادامه خواهد یافت.

وی افزود: بیش از 90 درصد از مردم لیبی عملیات نظامی ما را تایید می‌کنند.

حجازی خاطرنشان کرد: دولت کنونی لیبی سقوط کرده است چرا که حامی ملت خود نیست و هیچ کاری برای آن‌ها نمی‌کند.

وی ضمن قدردانی از اقدامات ارتش مصر برای حفظ ثبات در مرزهای مصر و لیبی گفت: ارتش مصر حافظ امنیت عرب است و بر آن تکیه و دست کمک به سوی ارتش مصر برای حفظ مرزهای خود دراز می‌کنیم.

وی ادامه داد: تمامی مرزبانان مصری به عملیات نظامی ما پیوسته و نقش مهمی را در حمایت از مرزها ایفا می‌کنند.

از سوی دیگر، فرمانده نیروهای ویژه لیبی در بنغازی نیز اعلام کرد که نیروهایش به عملیات نظامی ارتش پیوسته‌اند.

در همین راستا جنبش النهضه تونس در بیانیه‌ای حوادث اخیر و اقدامات خشونت آمیز در لیبی را بسیار خطرناک و تلاش برای "کودتا" دانست.

النهضه در این بیانیه ضمن ابراز ناخرسندی از به دست گرفتن سلاح برای ابراز بیان یا اعلام موضع سیاسی نسبت به پیامدهای گسترش سلاح در لیبی هشدار داد.

در این بیانیه آمده است: وفاداری به انقلاب 17 فوریه از طریق برقراری آرامش و ثبات و مذاکرات ملی که تمامی طرف‌ها در آن مشارکت داشته باشند، انجام می‌گیرد.

از سوی دیگر، آندره فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو ضمن ابراز نگرانی از اوضاع وخیم امنیتی در لیبی از تمامی طرف‌ها خواست خشونت‌ را کنار گذاشته و مذاکرات سیاسی را آغاز کنند که به برگزاری انتخاباتی آزاد و شفاف بینجامد.

وی همچنین اعلام کرد که ناتو آماده همکاری با مقامات لیبی برای پایان دادن به بحران کشور است.

شهر بنغازی از جمعه گذشته صحنه درگیری‌های مسلحانه‌ای میان نیروهای وابسته به خلیفه حفتر و انقلابیون است که به کشته شدن 75 تن و زخمی شدن 136 تن دیگر انجامیده است.

26149

کد N292073