افخم در پاسخ به ایلنا:/تكمیل می‌شود/

مناظره میان تیم مذاکره کننده با منتقدان منتفی است

سیاست خارجی

پیگیری‌ها در مورد بازداشت شد گان ایرانی در ترکمنستان میان دو کشور ادامه دارد. ما تلاش می‌کنیم تا تمامی بازداشت‌شدگان ایرانی را به کشور بازگردانیم و در این راه از هیچ تلاشی هم فروگذار نخواهیم بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه انجام هر گونه مناظره میان تیم مذاکره کننده هسته ای و منتقدان را منتفی اعلام کرد

به گزارش خبرنگار ایلنا مرضیه افخم در نشست خبری صبح امروز خود با خبرنگاران که در وزارت امور خارجه برگزار شد در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی براینکه تعدادی از نمایندگان خواستار مناظره میان تیم فعلی و پیشین مذاکره کنندگان هسته‌ای در مجلس شده‌اند آیا تیم مذاکره کننده ما درصورت برگزاری این مناظره شرکت خواهد کرد یا خیر، گفت: مذاکره میان مسئول مذاکره کننده با منتقدین منتفی است و موجب تقلیل جایگاه تیم مذاکره کننده می‌شود.

وی ادامه داد: طرح چنین بحث‌هایی در واقع زیر سوال بردن اصل آغاز مذاکرات و ادامه یافتن آنها است و دولت در چنین بحث‌هایی با منتقدین به مناظره نمی‌نشیند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی با تاکید براینکه وزارت امور خارجه در صدد رفع ابهامات و نگرانی‌های منتقدان است اظهار داشت: ما از منتقدان خواسته‌ایم تا راهکارهای عملی و پیشنهاداتشان را ارائه کنند و این راهکارها و پیشنهادات پس از بررسی در تصمیم سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت و بنابراین بحث مناظره از سوی ما منتفی است.

افخم در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایلنا مبنی برآخرین اقدامات وزارت امور خارجه برای بازگشت بازداشت شدگان ایرانی دربند در کشور ترکمنستان تصریح کرد: پیگیری‌ها در مورد بازداشت شد گان ایرانی در ترکمنستان میان دو کشور ادامه دارد. ما تلاش می‌کنیم تا تمامی بازداشت‌شدگان ایرانی را به کشور بازگردانیم و در این راه از هیچ تلاشی هم فروگذار نخواهیم بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: زمانی که توافق قابل اعلانی صورت بگیرد ما این توافق را اطلاع خواهیم داد.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره ادعای نشریه نیوزویک درباره تحت الحفظ بودن علیرضا عسگری معاون اسبق وزارت دفاع درآمریکا بیان کرد: ما در همان زمان ربوده شدن آقای عسگری نگرانی‌های خود را در این رابطه اعلام کردیم و اقداماتی برای پیگیری این مسئله انجام دادیم که از جمله آنها ارسال نامه‌ای به دبیر کل سازمان ملل متحد و دیگر مراجع بین‌المللی بود.

خبرنگاری از افخم پرسید که آیا زمان و مکان نشست فوق العاده قبل از دور عادی مذاکرات 1+5 در 26 خرداد ماه مشخص شده است؟ که وی پاسخ داد: تا قبل از برگزاری دور عادی مذاکرات در 26 خرداد نشست‌های کارشناسی غیر رسمی در جریان خواهد بود اما اینکه زمان و مکان نشست فوق‌العاده ای برای دور عادی مذاکرات مشخص شده باشد، هنوز این مسئله صورت نگرفته است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره انتخابات کشور عراق و پیروزی ائتلاف نوری المالکی اظهار داشت: ابتدا انتخابات پرشکوه مردم عراق را تبریک می‌گویم زیرا مردم این کشور گام بزرگی در صحنه تحولات سیاسی این کشور برداشته‌اند.

افخم با بیان اینکه این انتخابات نشان دهنده عزم و انسجام مردم عراق در عبور و حل مشکلات بود یادآور شد: نقش تمامی احزاب، جریان‌های سیاسی دولت، ‌مراجع و تمام کسانی که موجب این مسئله شدند، ‌قابل توجه است.

وی ادامه داد:‌ برگزاری انتخابات در موعد مقرر و با سازوکارهای دموکراتیک و پیش بینی شده وحضور همه جریان‌ها، مولفه‌های مثبت در موفقیت آمیز بودن انتخابات عراق است و امیدوارم دولت آتی این کشور با همین پشتکار در جهت انسجام عراق وخواست مردم این کشور در توسعه و شکوفایی حرکت کند.

این مقام ارشد وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی در باره فروش اطلاعات میدان گازی آزادگان از سوی شرکت چینی به کشور عراق یاد آور شد: ما منتظر اطلاعات رسمی در این باره هستیم و پس از آن متناسب با وضعیت واکنش نشان خواهیم داد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره دعوت سعود فیصل وزیر امور خارجه عربستان از محمد جواد ظریف برای سفر به این کشور اظهار داشت: این دعوت براساس یک دعوت شفاهی و پیرو ابتکار جمهوری اسلامی ایران در تقویت افزایش ارتباطات و مناسبات با کشورهای منطقه بوده است.

وی در ادامه این مطلب افزود: سفر به عربستان قبل از این دعوت در دستور کار ما بوده و پیش از آن نیز آقای ظریف به کشورهای منطقه نیز سفرهایی کرده بودند.

افخم با یبان اینکه ایران و عربستان دو کشور مهم و تاثیر گذار منطقه‌ای هستند یادآور شد: افزایش تبادلات و ارتباطات این دو کشور فارغ از روابط دوجانبه می‌تواند دارای تاثیر منطقه‌ای بوده و موجب آثار همگرایی و حل مشکلات منطقه‌ای نیز گردد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در باره سفر امیر کویت به تهران نیز گفت: این سفر بنا به دعوت آقای روحانی در دهم و یازدهم خرداد ماه انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه گروه‌های کارشناسی در حال تنظیم اسناد و توافقاتی برای همکاری‌های دوجانبه هستند تصریح کرد: پس از نهایی شدن این توافقات آنها را اطلاع رسانی خواهیم کرد و سطح عالی تماس‌ها می‌تواند موجب ارتقای همکاری ها میان دو کشور شود.

کد N291995