اتحادیه اروپا بر انتخابات مصر نظارت می‌کند

سیاسی

اتحادیه اروپا اعلام کرده که بر انتخابات ریاست جمهوری مصر نظارت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا روز شنبه اعلام کرده بود که قادر نیست بر انتخابات ریاست جمهوری 26 و 27 مه سال جاری میلادی مصر نظارت داشته باشد چرا که دولت قاهره تجهیزات هیات ناظران را توقیف کرده است.

ماریو دیوید، رئیس هیات ناظران اتحادیه اروپا گفت: ناظران این اتحادیه می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند. اگرچه باید تنظیمات دیگری را برای انجام کار خود در نظر بگیرند.

وی که یکی از اعضای اتحادیه اروپا از پرتغال است، گفت: تیمی متشکل از 45 ناظر در قاهره هستند و به زودی در سراسر مصر مستقر می‌شوند. من با دو کاندیدای این انتخابات عبدالفتاح سیسی، کاندیدای پیشروی این انتخابات و فرمانده سابق ارتش مصر و حمدین صباحی، رهبر چپ گرا‌ دیدار کرده‌ام.

رئیس این هیات با رد اظهارنظرها درباره برگزاری این انتخابات که پس از سرکوب حامیان محمد مرسی، رئیس جمهور برکنار شده مصر مطرح شده‌اند، افزود: ناظران اتحادیه اروپا این انتخابات را مشروع یا نتایج‌شان را تایید نمی‌کنند.

عفو بین‌الملل می‌گوید، در جریان این سرکوب بیش از 1400 تن کشته شدند. همچنین بیش از 15 هزار تن از حامیان اخوان المسلمین نیز دستگیر شده و صدها تن هم محکوم به حبس‌های طولانی مدت یا اعدام شده‌اند.

انتهای پیام

کد N291877