ملادیچ اتهام گلوله باران غیرنظامیان در سارایوو را رد کرد

سیاسی

فرمانده سابق صرب‌های بوسنی در زمان جنگ، اتهام گلوله باران عمدی غیرنظامیان در جریان محاصره سارایوو، یکی از خصمانه‌ترین اقدامات در جنگ‌های بالتیک در دهه 1990 میلادی را رد کرد.

فرمانده سابق صرب‌های بوسنی در زمان جنگ، اتهام گلوله باران عمدی غیرنظامیان در جریان محاصره سارایوو، یکی از خصمانه‌ترین اقدامات در جنگ‌های بالتیک در دهه 1990 میلادی را رد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، وکلای راتکو ملادیچ، فرمانده سابق صرب‌های بوسنی که به نسل کشی متهم شده با فراخواندن 300 شاهد دفاعیه وی را در دادگاه جرائم جنگی یوگوسلای ارائه دادند.

ملادیچ تمامی اتهامات وارد شده به وی توسط دادستان‌های دادگاه لاهه را رد کرده است.

ملادیچ دفاعیه خود را با رد اتهامات مربوط به تصرف سارایوو در سال‌های 1992 تا 1996 میلادی آغاز کرد؛ جایی که بخش اعظم 100 هزار کشته جنگی در جریان جنگ‌های بالکان در آن صورت گرفت.

در این رویداد 10 هزار غیرنظامی در پی حملات خمپاره‌ای و تک تیراندازان در یکی از طولانی‌ترین تصرف‌های شهری در تاریخ معاصر کشته شدند. برخی از آن‌ها حتی در صف خرید نان یا هنگام جمع آوری هیزم کشته شدند.

مایل اسلادویه 63 ساله، یکی از فرماندهان گردان ملادیچ شهادت داد که نیروهای صرب‌های بوسنی تنها برای دفاع از موقعیت پایتخت کشورشان دست به این اقدامات زده و هرگز به صورت عمدی و با نیت قبلی غیرنظامیان را مورد هدف قرار نداده‌اند.

وی در دادگاه جرایم بین المللی برای یوگوسلاوی سابق گفت: ما هرگز صدور حمله به غیرنظامیان را دریافت و یا صادر نکردیم.

اسلادویه این مساله را رد کرد که نیروهای ارتش بوسنی و هرزگوین مواضعی را در سراسر سارایوو به دست گرفته و بدین ترتیب مواضع صرب‌های بوسنی را از سایت‌های غیرنظامیان مورد حمله قرار می‌دادند.

وی افزود: هیچ منطقه‌ای بدون تشکیلات یا وسایل نظامی نبود. نیروهای ملادیچ تنها در واکنش به حملات دست به شلیک می‌زدند. نیروهای من در ژانویه سال 1992 میلادی سه خمپاره‌ای را که باعث کشته شدن شش کودک شده بود، پرتاب نکرده بودند.

ملادیچ 71 ساله پس از 16 سال فرار نهایتا سه سال پیش در صربستان دستگیر شد.

وی به نسل‌کشی 8000 مرد و پسر مسلمان سربرنیتسا در سال 1995 میلادی متهم شده که به عنوان خصمانه‌ترین اقدام از زمان جنگ جهانی دوم محسوب می‌شود.

انتهای پیام

کد N291871