نگرانی جامعه جهانی نسبت به اوضاع وخیم امنیتی در لیبی

سیاسی

به دنبال آغاز موج درگیری‌های جدید در لیبی و کشته و زخمی شدن چندین تن در این درگیری‌ها، جامعه جهانی ضمن ابراز نگرانی نسبت به این اقدامات خشونت‌آمیز از طرف‌های درگیر در لیبی خواست تا بر سر میز مذاکره بنشینند.

به دنبال آغاز موج درگیری‌های جدید در لیبی و کشته و زخمی شدن چندین تن در این درگیری‌ها، جامعه جهانی ضمن ابراز نگرانی نسبت به این اقدامات خشونت‌آمیز از طرف‌های درگیر در لیبی خواست تا بر سر میز مذاکره بنشینند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه مصری الیوم السابع، به دنبال تشدید ناآرامی‌ها در لیبی، هیات سازمان در طرابلس ضمن ابراز نگرانی از اقدامات و حملات خشونت‌آمیز اخیر در لیبی از تمامی طرف‌ها خواست تا به اقدامات نظامی پایان داده و اختلافات خود را با راهکارهای سیاسی حل کنند.

در این بیانیه ضمن ابراز تاسف از کشته شدن تعداد زیادی از لیبیایی‌های در درگیری‌های اخیر از دولت لیبی خواسته شده تا هر چه سریعتر تدابیر مناسبی برای پایان دادن به بحران در این کشور اتخاذ کند.

همچنین در این بیانیه بر اهمیت پایبندی به تشکیل کشوری یکپارچه که تمامی طرف‌ها در آن مشارکت داشته باشند و به تحقق اهداف انقلاب 17 فوریه بینجامد، تاکید شده است.

هیات سازمان ملل همچنین خواهان پایان دادن به اقدامات تحریک‌آمیز و پایان دادن به ترویج شایعه‌ها شد.

از سوی دیگر مایکل‌ مان، سخنگوی اتحادیه‌ اروپا ضمن ابراز نگرانی نسبت به وخامت اوضاع امنیتی و سیاسی در لیبی، از تمامی طرف‌ها خواست تا خشونت را کنار گذاشته و برای پایان دادن به بحران کشور از راهکارهای سیاسی و مذاکرات استفاده کنند.

وی ضمن ابراز تاسف نسبت به کشته شدن چند تن از لیبیایی‌ها در بنغازی و طرابلس اعلام کرد که اتحادیه اروپا نسبت به حمایت از ملت لیبی پایبند است.

به گفته برخی منابع دیپلماتیک، کشورهای اروپایی در حال بررسی پرونده لیبی هستند تا جایی که پیش‌بینی می‌شود واشنگتن (فردا) چهارشنبه نشستی را در خصوص اوضاع لیبی برگزار کند.

از سوی دیگر وزارت خارجه قطر نیز نسبت به اوضاع وخیم امنیتی در لیبی ابراز نگرانی کرده و از تمامی طرف‌ها خواست تا خویشتن‌داری کرده و از راهکارهای مسالمت‌آمیز برای پایان دادن به بحران کشور استفاده کند.

همچنین وزارت خارجه مصر نیز در بیانیه‌ای بر لزوم حفظ تمامیت ارضی و عدم مداخله بیگانگان در امور داخلی لیبی تأکید و اعلام کرد: قاهره همواره در جریان تحولات کنونی لیبی است و از دولت و ملت این کشور برای پایان دادن به بحران کنونی حمایت می‌کند.

انتهای پیام

کد N291622