اندیشکده آمریکایی:

تنگه هرمز همچنان از راهبردی ترین مناطق دنیا است

سیاست خارجی

"یوروآسیا ریویو" به عنوان یک اندیشکده مطرح آمریکایی تاکید کرد که تنگه هرمز همچنان یکی از مهم‏‎ترین و راهبردی‎ترین مناطق دنیاست.

به گزارش خبرگزاری مهر، یوروآسیا ریویو (Euroasia Review) که یک اندیشکده مستقل آمریکایی است، با بررسی فعالیت‎های رخ داده در ماه‎های اخیر، نتیجه می‎گیرد تنگه هرمز همچنان یکی از مهم‎ترین نقاط است.

"سه کشتی، دو کشتی تجاری و یک نفتکش در اواخر ماه مارس مورد حمله قرار گرفتند. اوایل آوریل، پاکستان و ایران رزمایش مشترک دریایی در بندر عباس (در شرق تنگه) انجام دادند."

نویسنده همچنین می‎افزاید: "در آوریل نیز شورای عالی برنامه‎ریزی عمان اعلام کرد اقدام به ساخت یک قطب [تجاری] به مساحت 90 کیلومتر مربع در ساحل این کشور که نزدیک یکی از دو ورودی/خروجی تنگه است، خواهد کرد. هدف از این پروژه بهره برداری از حجم عظیمی از ترافیکی است که از تنگه هرمز و خلیج عمان عبور می‎کند."

در این گزارش که در نشریه اندیشکده به همان اسم نیز منتشر شده است، آمده که جای تعجب ندارد که این میزان فعالیت در مدت کوتاه داده است.

"با وجودی که برخی از کشورها تلاش می‎کنند وابستگی خود را به منابع انرژی در خلیج [فارس] کاهش دهند، منطقه همچنان یکی از مناطق کلیدی جهانی در تولید نفت و توزیع آن است. حدود یک پنجم منابع نفتی معامله شده در دنیا در سال 2012، از این تنگه عبور کرده است. با توجه به این که اقتصاد‎های آسیایی همچنان در حال توسعه هستند و نیاز غرب به نفت بالاست، به نظر نمی‎رسد که این رقم در یک سال و نیم گذشته تغییر چندانی کرده باشد. "

"به عنوان مثال، چین 55 درصد از منابع مورد نیاز خود را از خلیج [فارس] وارد کرده است که عمدتاً از تنگه هرمز عبور کرده است. این مساله مهمی است زیرا به نوشته مجموع واردات نفت خام چین در 2013، 280 میلیون تن بوده است.

 "یوروآسیا ریویو" می‎افزاید که بعد از چین، هند نیز یکی دیگر از مشتریان عمده نفت منطقه است که 57 درصد از نیاز خود را از عربستان سعودی، عراق، کویت، امارات متحده و ایران تامین می‎کند. هند در سال 2013، 109 میلیارد دلار نفت وارد کرده است.

در حالی که آمریکا در سال‎های اخیر گام‎هایی را برای کاهش وابستگی به واردات نفت برداشته است، اما همچنان منطقه نقش حیاتی در تامین انرژی آنها دارد. بر اساس گزارش بخش اطلاعات انرژی دولت آمریکا، واردات نفت خام از سال 2008، 21 درصد کاهش داشته است. اما 26 درصد واردات نفت در سال 2013 از منطقه خلیج فارس بوده است و رشدی ناچیز به 24 درصد در سال 2008 دارد.

در این گزارش آمده است: "آمار ارائه شده کمک می‎کند تا درک کنیم چرا همچنان تنگه هرمز یک منطقه ژئواستراتژیک کلیدی جهانی محسوب می‎شود. همچنین کمک می‎کند درک کنیم چرا در سال 2011 مجادله میان آمریکا، انگلیس، فرانسه و ایران در تنگه رخ داد. مجادله‎ای که همراه با تهدید بستن و ایجاد اخلال در تنگه توسط ایران، افزایش عبور کشتی‎‌ها و تحریم‎هایی علیه ایران شد."

از سوی دیگر اهمیت امنیت انرژی کشورها باعث شده تحرکات دیگری نیز همچون دزدان دریایی نیز رخ دهد.

"برای کشورهایی همچون ایران... ابزاری برای نشان دادن قدرت دیپلماتیک است. همچنین تنگه هرمز راهی برای تقویت رابطه دیپلماتیک با دیگر کشورها است. نمونه آن با پاکستان است که قبلاً به آن اشاره شد."

یوروآسیا ریویو گزارش خود را با این مطلب به پایان می‎رساند که با نیاز جهانی که در زمینه انرژی وجود دارد، تنگه هرمز همچنان یکی از مهم ترینو راهبردی ترین مناطق جهان باقی مانده است.