چین: حضور سازنده پکن برای کمک به مذاکرات هسته ای ایران ادامه می یابد

چین,هسته ای

پکن – ایرنا - هونگ لی سخنگوی وزارت خارجه چین تاکید کرد پکن همچنان برای کمک به روند مذاکرات هسته ای ایران حضور سازنده ای در این مذاکرات خواهد داشت.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که گروه 1+5 و ایران هفته گذشته در وین در باره برنامه هسته ای ایران مذاکره و تنظیم پیش نویس توافقنامه همه جانبه را آغاز کردند.

چهارمین دوره از مذاکرات هسته ای ایران و گروه 1+5 به صورت فشرده و سنگین به مدت چهار روز هفته گذشته در وین برگزار شد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه سرپرستی هیات مذاکره کننده هسته ای ایران را بر عهده داشت.

به نوشته روز سه شنبه چاینا دیلی، هونگ لی با اشاره به این مذاکرات فشرده در وین، گفت: مذاکرات وارد مراحل بسیار حساسی شده است.

وی گفت: با توجه به حساسیت و پیچیدگی مساله، بعید است مذاکرات به آسانی به نتیجه برسد اما هر دو طرف عزم راسخی برای دستیابی به توافق همه جانبه دارند.

سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که پکن امیدوار است طرف ها در گام بعدی همچنان به مشورت عادلانه ادامه داده و نگرانی ها را در نظر قرار دهند و هرچه زودتر به نتیجه برد - برد دست یابند .

یک دیپلمات به ایرنا اعلام کرده است طی دو ماه آینده چندین دور مذاکرات کارشناسی میان ایران و گروه 1+5 برگزار می شود.

ایران و گروه 1+5 در مذاکرات 23 تا 26 اردیبهشت ماه خود در وین اتریش، مذاکراتی ˈ سخت و جدی ˈ برای آغاز نگارش متن پیش نویس توافق جامع هسته ای را آغاز کردند که به دلیل اختلافات گسترده، این مذاکرات بدون ˈپیشرفت محسوسیˈ پایان یافت و تیم مذاکره کننده هسته ای ایران در این دور از مذاکرات در برابر زیاده خواهی های غرب ایستادگی کرد.

بر اساس گام اولیه یعنی توافق ژنو که مدت آن 6 ماه بوده و بیستم جولای (29 تیرماه امسال ) پایان می یابد، طرفین قرار است در گام نهایی برای رسیدن به توافق جامع با یکدیگر مذاکره کنند.

ترجیح جمهوری اسلامی ایران این است که این مذاکرات در شش ماه اول به نتیجه برسد اما چنانچه طرفین به توافق نرسند، تلاش ها ادامه خواهد یافت تا طرفین در طول شش ماه بعدی به نتیجه دست یابند.

آساق**1611
کد N291282