جرج گالوی:

برکناری مرسی از ریاست جمهوری مصر اشتباه بود/ مردم سوریه در جنگ پیروز شدند

آفریقا و خاورمیانه

نماینده پارلمان انگلیس طی یک مصاحبه با اشاره به نقش گروه های سیاسی مصر در وضعیت کنونی این کشور گفت آنچه که موجب پیروزی "بشار اسد" بر شورشیان مسلح شد حمایت مردم سوریه از وی بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، "جرج گالوی" در مصاحبه با روزنامه اتریشی اشتاندارد به تشریح تحولات اخیر خاورمیانه و شمال آفریقا پرداخت. وی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری مصر گفت: دولت نظامی مصر شرایطی را به وجود آورده است که مانند دوره "حسنی مبارک" بیشترین آرا نصیب "عبدالفتاح السیسی" نامزد اصلی این انتخابات شود.

وی افزود انتخابات ریاست جمهوری مصر تغییری در شرایط این کشور ایجاد نخواهد کرد و شاید وضعیت را بدتر نیز بکند. به اعتقاد گالوی نیاز کنونی مصر برگزاری یک مذاکره ملی بین نمایندگان گروه های مختلف این کشور است. بر این اساس حتی گروه های ملی گرای مصر نیز اذعان دارند که برکناری "محمد مرسی" از ریاست جمهوری و قدرت گرفتن یک دولت نظامی اقدام اشتباهی بوده است.

نماینده مجلس عوام انگلیس همچنین از بروز اشتباهات فاحش در دوره ریاست جمهوری مرسی بر مصر خبر داد و گفت اخوان المسلمین به تنهایی نمی تواند بر مصر حکومت کند اما بدون این جنبش نیز سیاست این کشور پیش نمی رود. وی با بیان این که اخوان المسلمین باید به عنوان بخش قانونی، آزاد و کارکردی ساختار سیاسی مصر حضور داشته باشد تاکید کرد: تمامی گروه های سیاسی باید برای مذاکره دور یک میز گردهم آیند، این امر سخت اما شدنی است در غیر اینصورت وضعیت به همین منوال ادامه خواهد یافت.

گالوی در بخش دیگری از این مصاحبه جنگ داخلی سوریه را تمام شده خواند و گفت: به نظرم در این جنگ مردم سوریه پیروز شده اند و القاعده شکست خورده است. وی تلاش غرب برای تغییر رژیم در سوریه را بی نتیجه دانست و یادآور شد: اگر کشورهایی که از القاعده حمایت کردند، به سخنان "کوفی عنان" گوش می کردند اکنون مدتها بود که در سوریه یک دولت دموکراتیک انتقالی بر سر کار بود.

به گفته نماینده مجلس عوام انگلیس طرح عنان برای حل بحران سوریه بهترین طرح ممکن بود اما غرب با بی توجهی به این طرح امکان اجرایی شدن آن را از بین برد. وی با تاکید بر این که اقدامات اپوزیسیون سوریه توسط شبکه القاعده رهبری می شود افزود: اپوزیسیون سوریه از ابتدا ارتباطی با القاعده نداشت اما حامیان القاعده به سرعت افراد و سلاح های خود را به سوریه ارسال کرده و رهبری اپوزیسیون را به دست گرفتند.

گالوی اظهار داشت: به گمانم 80 درصد از کسانی که با نظام سوریه می جنگند یا از القاعده هستند و یا از سازمان هایی که بدتر از القاعده اند. وی در پایان تاکید کرد مردم سوریه حق دارند خواستار حکومتی دموکراتیک باشند اما این مسئله هیچ ارتباطی به القاعده و سازمان های تروریستی ندارد.