معاون اول رئیس‌جمهور:

آنها که فکر می‌کنند مذاکرات شکست خورد،اشتباه می‌کنند/شعار نمی‌دهیم؛ با فساد مبارزه می‌کنیم

مذاكرات ايران و گروه 1 5,معاون اول رييس جمهور,اسحاق جهانگيري,مفاسد اقتصادي

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه "با شعار نمی‌شود با فساد مبارزه کرد"، اظهار کرد: امروز فساد مثل خُره به جان نظام افتاده است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اسحاق جهانگیری عصر امروز (دوشنبه) در همایش ملی تجلیل از نخبگان علمی و فرهنگی ویژه دانشجویان شاهد و ایثارگر که در سالن شهیدبهشتی نهاد ریاست جمهوری برگزار شده بود، با اشاره به اهمیت رعایت انضباط مالی از سوی دولت گفت: باید انضباط مالی را در کشور حاکم کنیم و نباید این تصور در بیرون در بین مردم ایجاد شود که دولت اهل ریخت و پاش است.

جهانگیری در ادامه با بیان اینکه "دولت باید بودجه و هزینه‌اش به اندازه درآمد واقعی‌اش باشد"، تصریح کرد: دولت نباید به منابع بانک‌ها دست‌درازی کند و سپرده‌های مردم را از آنِ خود فرض کند.

وی با بیان اینکه "دولت باید در فضای بین‌المللی آرامش ایجاد کند تا فعالان اقتصادی از تمام امکانات برای خروج کشور از رکود بهره‌برداری کنند"، گفت: مذاکرات هسته‌ای جزو اصلی‌ترین کارهای دولت است؛ البته با حفظ و رعایت خط قرمزی که توسط مقام معظم رهبری ترسیم شده است. ما باید در مذاکرات از اصول دفاع کنیم، از حق هسته‌ای کشور دفاع کنیم و یک قدم زیر بار تحمیل‌ها نرویم و از طرف دیگر از موضع منطق و استقلال با دنیا، مسائل را حل کنیم و این مسائل حل می‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اظهارنظرهای برخی افراد در مورد مذاکرات اخیر ایران با گروه 1+5 در وین، افزود: اینکه برخی خوشحالی می‌کنند که فلان کار شکست خورد، آنها اشتباه می‌کنند؛ چراکه این دولت و این مجموعه قوی‌ترین نیروهایی هستند که با حمایت مقام معظم رهبری و پشتوانه مردم مصمم هستند که این پرونده را به نقطه مطلوب خود برسانند و دنیا هم می‌داند با چنین مردمی روبه‌روست.

جهانگیری در همین راستا تاکید کرد: حتماً برای خروج از رکود، این فضا را باید به وجود آوریم. در فضای داخل کشور نیز باید انسجام و هماهنگی ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اهمیت نقش فعالان اقتصادی برای پیشبرد امور، گفت: باید در عرصه اقتصاد، بخش خصوصی موتور محرک اقتصاد باشد و فضا برای فعالیت این بخش فراهم شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به عزم دولت برای مبارزه با فساد، اظهار کرد: ما با فساد مبارزه می‌کنیم و این را در عمل نشان می‌دهیم. اهل شعار نباید باشیم و با شعار نمی‌شود با فساد مبارزه کرد. با شعار فقط می‌شود به رقیب سیاسی خود اتهام زد.

جهانگیری ادامه داد: امروز فساد مثل خُره به جان نظام افتاده است و مردم دارند می‌بینند که یک نفر 8 - 9 هزار میلیارد تومان از پول کشور را به جیب می‌زند. مردم می‌بینند که در میادین مشترک گازی و نفتی، ده‌ها میلیارد دلار را دیگر کشورها برداشت کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: مردم از مسئولان خود انتظار ندارند که ببینند یک کشور دیگر حقشان را می‌برد و مسئولان آنها نظاره‌گر باشند و بگویند چون آدم‌های خوبی هستیم، باید جور دیگری عمل کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌های گفت: قبل از مسئولیت جدید، نامه‌ای خطاب به یکی از بزرگان نوشتم و گفتم فلان کشور در ایران پول خرج می‌کند که پروژه‌ها در این زمینه در کشور به نتیجه نرسد و این نفع را آنها ببرند.

ادامه دارد...

کد N290989