تشدید درگیری شخصیت های سیاسی ایتالیا در آستانه انتخابات پارلمانی در اروپا

انتخابات,ایتالیا

رم - ایرنا - در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی اروپا (یکشنبه آینده) رقابت و درگیری سیاسی میان سران احزاب بزرگ ایتالیا تا تهدید به برکناری رییس جمهوری و نخست وزیر شدت گرفت.

به گزارش ایرنا ، ˈبپه گریلوˈ رهبر حزب پنج ستاره ایتالیا که مصمم به تبدیل کردن نتیجه انتخابات پارلمانی اروپا به یک سرشماری سیاسی است، تهدید کرد که در صورت پیروزی حزبش، ˈجورجو ناپولیتانوˈ رییس جمهوری و ˈمتئو رنتزیˈ نخست وزیر ایتالیا از قدرت برکنار شده و کشور به سوی انتخابات زودهنگام می رود.

روز گذشته جان ˈروبرتو کازالجوˈ دستیار اول گریلو در گفت وگو با شبکه سوم تلویزیون دولتی ایتالیا گفت : ما در انتخابات پیروز می شویم و روز بعد از آن نیز خواستار رییس جمهوری جدید خواهیم شد و از او نیز خواهیم خواست تا انتخابات سیاسی زودهنگام برگزار کند.

نخست وزیر ایتالیا نیز در گفت وگوی تلویزیونی با دفاع از عملکرد 80 روزه دولت خود (افزودن هشتاد یورو به فیش حقوق ماهیانه اقشار آسیب پذیر، کاهش مالیات بر فعالیت های تولیدی، تصویب لایحه اجرایی کار و ...) با اشاره به سخنان گریلو ، از شهروندان خواست به ˈدلقک هاˈ رای ندهند.

رنتزی افزود: از یک سو جغد صفتانی وجود دارند که امید به کاهش فرصت های شغلی به ویژه برای جوانان و پایین آمدن سطح تولید ناخالص ملی دارند تا بتوانند صحبت از بحران کنند و از سوی دیگر ما هستیم که آستین ها را بالا زده و تلاش می کنیم مشکلات کشور را حل کنیم.

وی توضیح داد: ما می خواهیم افرادی را به پارلمان اروپا بفرستیم که نمایندگان ایتالیا باشند نه اینکه پشت سر مورد تمسخر قرار گیرند.

ˈسیلویو برلوسکونیˈ رهبر حزب زنده باد ایتالیا نیز بپه گریلو را با دیکتاتورترین رهبران جهان مقایسه کرد و گفت : او یک دیوانه است و فقط مایوس ها به او رای خواهند داد. او برای کشور خطرناک است و به گفته خودش قصد دارد همه چیز را ویران کرده و پارلمان، نمایندگان پارلمان، احزاب و حتی دمکراسی را از بین ببرد. در صورت پیروزی گریلو در انتخابات، کشور از سوی نمایندگان تحت فرمان او در پایگاه های اینترنتی رهبری خواهند شد.

انتخابات پارلمانی اروپا روز یکشنبه 25 ماه می (چهارم خرداد) از ساعت 7 صبح به وقت محلی آغاز خواهد شد و ایتالیایی ها برای انتخاب 73 نماینده پای صندوق های رای می روند. پارلمان اروپا متشکل از 751 نماینده از 28 کشور عضو اتحادیه اروپا است.

همزمان نیز انتخابات محلی برای انتخاب استانداران ، شورای استانی و شهرداران و شورای شهری برگزار خواهد شد که خود آزمونی برای احزاب سیاسی دراین کشور محسوب می شود.

شمارش آرا انتخابات پارلمانی اروپا از ساعت 23 به وقت محلی روز یکشنبه آغاز می شود. شمارش آرای انتخابات محلی نیز از بعدازظهر دوشنبه شروع می شود.

اروپام ** 2171 * 1447**1010
کد N290984