رئیس جدید رژیم صهیونیستی 20 خرداد انتخاب می شود

آفریقا و خاورمیانه

رئیس کنیست رژیم صهیونیستی از رای گیری برای انتخاب رئیس جدید این رژیم در روز دهم ژوئن (بیستم خرداد) خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از هاآرتض، اعضای پارلمان رژیم صهیونیستی (کنیست) برای تعیین جانشین "شیمون پرز" رای گیری می کنند. به گفته "یولی ادلستاین" رئیس کنیست با اعلام این مطلب گفت این اقدام در روز دهم ژوئن (بیستم خرداد) انجام می گیرد.

بر این اساس نامزدهای ریاست رژیم صهیونیستی هشت روز تا بیست و هفتم ماه می فرصت دارند که دست کم 10 امضا از نمایندگان کنیست جمع آوری کنند.

امروز "رویون ریولین" از مقامات حزب لیکود و رئیس پیشین کنیست با ارسال نامه ای به قانونگذاران هم حزبی خود خواستار نامزدی از سوی لیکود برای ریاست رژیم اسرائیل شد. ریولین در این نامه نوشته است: من به عنوان رئیس کنیست، اعتماد شما را جلب کردم و اکنون خواهان اعتماد شما را برای پست ریاست هستم تا آن را به عاملی برای همکاری، توافق و تفاهم تبدیل کنم.

گفته می شود "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر از ریاست "سیلوان شالوم" وزیر انرژی و منابع آبی کابینه خود برای احراز این سمت حمایت می کند. مقامات ارشد لیکود به دنبال کسب 11 رای پارلمانی حزب "اسرائیل خانه ما" هستند که اعلام کرده اند به نامزد مورد نظر نتانیاهو رای خواهند داد.

تحلیلگران می گویند نتانیاهو به شکل آشکار از شالوم حمایت نکرده و این موضوع را به حزب اسرائیل خانه ما واگذار کرده تا از انتقاد افکار عمومی به خاطر این حمایت در امان باشد. شالوم به خاطر پرونده فساد اخلاقی که به دلیل انصراف شاکیان بایگانی شد، وجهه مثبتی نزد افکار عمومی اسرائیل ندارد.

گفتنی است در میان افرادی که از آنها به عنوان گزینه های جانشینی پرز نام برده می شود "رویون ریولین" از حزب لیکود و "بنیامین بن الیعازر" وزیر جنگ پیشین از حزب کارگر بیش از دیگران حائز اهمیت هستند.