تاکید بر ضرورت تلفیق سلامت و دستورات قرآن در دانشگاه‌ها

دبیر پنجمین همایش «قرآن و سلامت» بر ضرورت تلفیق سلامت با دستورات قرآنی در دانشگاه‌ها تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه چهارمحال و بختیاری حجت‌الاسلام امامقلی جعفری در پنجمین همایش «قرآن و سلامت» با موضوع طب سنتی از ارسال 87 مقاله به دبیرخانه همایش خبر داد.

وی با اشاره به استقبال گسترده علاقمندان از پنجمین همایش قرآن و سلامت، جامعه دانشگاهی را تشنه معارف حقیقی اسلام دانست و تصریح کرد: جامعه دانشگاهی در راستای دستیابی و رسیدن به علوم حقیقی برآمده از معارف راستین الهی و اسلامی از هیچ حرکت و اقدامی فروگذار نخواهد بود.

جعفری با بیان اینکه از میان آثار ارسال شده به دبیرخانه 16 اثر به عنوان برترین‌ها معرفی خواهد شد، تصریح کرد: مقالات ارسال شده به دبیرخانه توسط دو نفر از اساتید برجسته دانشگاهی و حوزوی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته‌اند.

وی حضور اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها همگام با دانشجویان علاقمند را نشان از اهمیت و جایگاه بسیار بالای معارف قرآنی در بین جامعه دانشگاهی دانست و خاطرنشان کرد: نیم بیشتر از شرکت کنندگان در این همایش را اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی تشکیل می‌دهند که این مسئله قابل توجه و تقدیر است.

دبیر همایش قرآن و سلامت با بیان اینکه قرآن مظهر حیات و پویایی انسان است، تصریح کرد: خداوند متعال خود مظهر حیات است و قرآن که از سوی او برای بشر نازل شده است نیز مظهر حیات و پویایی برای انسان‌ها است که باید از این گنجیه ارزشمند در راه سعادت و رستگاری بهره ببریم.

جعفری با اشاره به اینکه این همایش به صورت مستمر در کشور برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: قرآن کریم یک کتاب ارزشمند و راهگشا در زندگی انسانها است که به واسطه عمل به دستورات آن سلامتی و امنیت در جامعه حاکم خواهد شد و اهمیت این موضوع موجب برگزاری این گونه همایش‌ها در سطح کشور است.

وی آیات قرآن کریم را شفا بخش هر بیماری دانست و افزود: خداوند متعال قرآن کریم را برای هدایت و استفاده مردم در تمام امور زندگی فرستاده و از او به عنوان یک داروی شفا بخش در همه زمینه‌ها یاد کرده است.

به گفته جعفری، متاسفانه امروز در جامعه با مشکلات بسیاری در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی اجتماعی مواجه هستیم که جامعه جوان و نوجوان ما را تهدید می‌کند و بروز این چالش‌ها نیز نتیجه بی‌توجهی نسبت به دستورات الهی قرآن است.

وی گره زدن سلامت و بهداشت جامعه با دستورات قرآنی را یکی از ماموریت‌های مهم این دانشگاه دانست و با تاکید بر ضرورت تحقق این مهم در دانشگاه‌ها تصریح کرد: انسان از دو بعد جسمانی و روحانی به وجود آمده و قرآن کریم نیز در همین راستا به عنوان یک نسخه شفا بخش راه‌های حفظ سلامت جسمانی و روحانی را بیان کرده است.

جعفری با بیان اینکه قرآن نه تنها برای انسان بلکه برای حفاظت صحیح از محیط زیست راهکارهایی عملیاتی را ارائه داده است، تصریح کرد: عمل به دستورات قرآنی در زندگی فردی و اجتماعی ما منشا خیرات و برکات فراوانی خواهد شد.

وی با انتقاد از غفلت جامعه دانشگاهی نسبت به دستورات و تعالیم قرآنی تاکید کرد: قرآن برای لحظه لحظه زندگی ما حرفی تازه و نوین دارد اما متاسفانه جامعه دانشگاهی ما از این ظرفیت عظیم در راستای تعالی و کرامت خود غافل هستند و تنها راه پیشرفت را در سایه علوم غربی می‌دانند.

جعفری خاطرنشان کرد: این همایش در محورهای سبک زندگی از دیدگاه قرآن و عترت، نقش فضای مجازی بر سبک زندگی از دیدگاه قرآن، امید به زندگی از دیدگاه قرآن و طب، الکل با بررسی تاثیرات الکل بر سلامت جسم، روح و روان، روابط اجتماعی و خانوادگی و نسل، سلامت و ارتباط انسان با جامعه و محیط از دیدگاه قرآن برگزار شد.

انتهای پیام

کد N290753