بان کی مون و رییس جمهوری چین در مورد چالش های جهانی رایزنی کردند

بان کی مون

تهران-ایرنا- وزارت خارجه چین اعلام کرد که بان کی مون دبیرکل سازمان ملل و ˈشی جین پینگ ˈرییس جمهوری چین روز دوشنبه در مورد برنامه هسته ای کره شمالی، بحران در اوکراین و مساله سوریه مذاکره کردند.

به گزارش خبرگزاری ˈیونهاپˈ کره جنوبی، وزارت خارجه چین در بیانیه ای افزوده است : نشست میان بان کی مون که از روز یکشنبه در چین به سر می برد و شی جین پینگ در شهر شانگهای، پیش از برگزاری نشست امنیتی منطقه ای برگزار شد.

این در حالی است که خبرگزاری ایتارتاس به نقل از سخنگوی رییس جمهوری روسیه گزارش داد که ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه و بان کی مون دبیرکل سازمان ملل طی نشستی در روز سه شنبه در مورد بحران اوکراین و دیگر مسائل مهم جهانی رایزنی خواهند کرد.پوتین قرار است فردا راهی چین شود.

از سوی دیگر ˈ وانگ ییˈ وزیر امور خارجه چین روز گذشته در دیدار با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که پکن آماده است تا با طرف های مختلف در مورد تقویت یک چشم انداز امنیت آسیا همکاری کند تا به نیازهای آسیا در راستای بهبود چارچوب امنیت منطقه ای پاسخ دهد.

وزیر خارجه چین در این دیدار تصریح کرد که امور آسیا باید توسط خود کشورهای آسیایی مورد بررسی قرار گیرد و اینکه کشورهای آسیایی توانایی حفظ صلح و ثبات منطقه ای را دارند.

وانگ یی خاطر نشان کرد که چین به عنوان یک عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل نقش فعالانه ای را در حفظ صلح و عدالت در جامعه جهانی ایفا کرده و اینکه پکن از اقدامات سازمان ملل در این زمینه حمایت می کند.

بان کی مون اعلام کرد که سازمان ملل از کمک های مهم چین به صلح و توسعه در جهان قدردانی می کند و سازمان ملل تمایل دارد همکاری بیشتری با چین داشته باشد.

وزیر خارجه چین و بان کی مون همچنین در مورد مسائل دیگری همچون اوکراین، شبه جزیره کره، سوریه، سودان جنوبی، تغییرات جدی و چالش های مهم دیگر گفت و گو کردند.

مترجمام**9234**5981
کد N290743