بیماری مرس در عربستان همچنان پیشروی می کند

عربستان سعودی

تهران – ایرنا – وزارت بهداشت عربستان سعودی از مرگ یک بیمار مبتلا به بیماری تنفسی ˈمرسˈ و شناسایی دو مورد جدید از ابتلا به این بیماری مهلک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ˈفرانسهˈ، وزارت بهداشت عربستان امروز (دوشنبه) در وب سایت خود این خبر را اعلام کرد.

با مرگ این بیمار شمار قربانیان مرس در عربستان از زمان شناسایی این بیماری در سال 2012 به 169 نفر رسید.

وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد جدیدترین قربانی بیماری مرس یا همان سندروم تنفسی خاورمیانه (Middle East Respiratory Syndrom) مردی 59 ساله و ساکن شهر ˈطایفˈ واقع در غرب عربستان بود.

با شناسایی دو مورد جدید ابتلا به مرس در شهرهای ˈریاضˈ (پایتخت) و ˈجدهˈ، شمار مبتلایان به این بیماری در عربستان به 531 نفر رسید.

برخی کشورهای دیگر از جمله مصر، اردن، لبنان، هلند، امارات و آمریکا نیز مواردی از ابتلا به این بیماری را گزارش داده اند. عمده این افراد مسافر عربستان سعودی بوده اند.

خبرگزاری ˈفرانسهˈ روز گذشته از شناسایی سومین مورد از ابتلا به این بیماری در آمریکا خبر داد.

طبق گزارش مذکور، این نخستین بار در آمریکا است که ویروس عامل این بیماری از یک فرد به فردی دیگر منتقل می شود. فرد مبتلا ساکن ایالت ˈایلینویˈ است و پس از تماس با نخستین فرد مبتلا در آمریکا به این بیماری دچار شده است. مبتلایان قبلی مسافر عربستان بودند.

دانشمندان هنوز از منشاء این بیماری کاملا مطمئن نیستند، اما معتقدند که ˈشترˈ ممکن است منشاء آن باشد.

مقامات سعودی همچنین اخیرا برای نخستین بار رسما به مردم توصیه کردند که هنگام تماس با شترها، موارد ایمنی و جوانب احتیاط را رعایت کنند.

طبق گزارش نشریه آمریکایی ˈفوربزˈ، گوشت، شیر و ترشحات بدن شتر از جمله بزاق دهان این حیوان می تواند عامل انتقال بیماری مرس باشد. ویروس بیماری مرس همچنین این توانایی را دارد که در سطوح باقی بماند و در صورت تماس افراد، منتقل شود.

بر اساس گزارش فوربز، توصیه مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های آمریکا به افراد برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، شست و شوی دست ها به مدت حداقل 20 ثانیه با آب گرم و صابون و یا ضد عفونی کننده های الکلی ، است. این مرکز همچنین تاکید دارد که از تماس دست با چشم، بینی و دهان و نیز تماس نزدیک با افرادی که احتمال ابتلا به این بیماری در آن ها وجود دارد، خودداری شود.

مرس که عامل آن ویروس ˈکروناˈ است هم خانواده بیماری ˈسارسˈ محسوب می شود که در سال 2003، هشت هزار و 273 نفر را در آسیا مبتلا ساخت، 9 درصد از این افراد جان خود را از دست دادند.

خاورم**9156 *1446
کد N290076