آمادگی کی یف در صورت قطع گاز روسیه/ مقامات خارکوف هم در پی برگزاری همه پرسی اند

آمریکا اروپا

آمادگی کی یف در صورت قطع گاز روسیه به اوکراین و تصمیم مقامات خارکوف برای برگزاری همه پرسی در دومین شهر بزرگ این کشور از جمله تحولات اوکراین به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینترفکس، "الکساندر تورچینوف" رئیس‌ جمهوری موقت اوکراین شب گذشته در یک برنامه زنده تلویزیونی با اشاره به اینکه روسیه ارسال گاز به این کشور را قطع نمی کند در عین حال از آمادگی کی یف در صورت قطع گاز روسیه به اوکراین از اوایل ژوئن خبر داد.

وی در ادامه از ارسال گاز به اوکراین از سوی شرکت گازپروم روسیه تا زمان بررسی پرونده شکایت علیه روسیه در دادگاه بین المللی خبر داد.

این اظهارات پس از آن مطرح شد که "یوری پرودان" وزیر انرژی اوکراین با اشاره به اینکه مقامات کی‌ یف در پی پرداخت بدهی گازی 3.5 میلیارد دلاری به روسیه نیستند، بر لزوم بازگشت قیمت گاز روسیه به همان 268.5 دلار در ازای هر 1000 مترمکعب گاز تاکید کرد.

این اظهارات درحالیست که "آلکسی میلر" مدیرعامل شرکت گازپروم روسیه از بسته شدن شیرهای گاز به سوی اوکراین در سوم ژوئن در صورت پرداخت نکردن بدهی معوقه در ازای ارسال گاز از سوی اوکراین خبر داد.

ایتارتاس همچنین گزارش داد که مقامات خارکوف خواهان برگزاری همه پرسی در دومین شهر بزرگ اوکراین برای استقلال از این کشور هستند.